İşte Anadolu'da inşa edilen ilk camii

İşte Anadolu'da inşa edilen ilk camii

Anadolu'da inşa edilen ilk camii, Hazreti Ömer döneminde Antakya'nın fethedilmesiyle Habibi Neccar Hazretleri adına yaptırılan ve ayakta duran cami bugün ibadete açık.

A+A-

İnsan ve Hayat Aktüel Kültür Dergisi şubat sayısında yer alan habere göre, Antakya, miladi 636 yılında Hazreti Ömer'in kumandanlarından ve sahabenin büyüklerinden Ebu Ubeyde bin Cerrah ve Halid bin Velid (r.a.) tarafından fethedilerek, İslam beldesi haline getirildi. Bu tarihlerde yapımına başlanan ve Habib-i Neccar Hazretlerinin ismi verilen camii, Müslümanların Anadolu'da inşa ettiği ilk mimari eser unvanına sahip oldu.

Önce tekke şeklinde inşa edilen camii, sonradan camiye çevrilmiş. Daha sonra birçok kez restore edilmiş. Külliye içerisinde bir cami, 12 hücreli bir medrese ve şadırvan bulunuyor. Caminin kuzeydoğusunda ise Hazreti İsa'nın iki resülünün ve Habibi Neccar Hazretleri'nin türbeleri bulunuyor.

Selçuklu Hükümdarı Kilise Olmaktan Kurtardı

969 yılına kadar ibadet edilen cami, haçlı seferleri sırasında Antakya'nın Hristiyanlar'ın eline geçmesiyle kiliseye çevrilmiş. 1084 yılında şehri tekrar fetheden Selçuklu hükümdarı Süleyman Şah zamanında tekrar aslına çevrilip, cami olma şerefine ulaşmış. Cami bu günkü son halini 1857'de Osmanlı Devleti zamanında almış.

Neden Habibi Neccar Hazretlerinin İsmi Verildi?

Antakya'nın Hazreti Ömer devrinde fethedilmesiyle inşa edilen camiine ismi verilen Habibi Neccar Hazretleri hakkında Kur'an-ı Kerim'de önemli bir bilgi yer alıyor. Yasin-i Şerif'in 20. ve 21 ayetlerinde “O esnada şehrin tâ ucundan bir er koşarak geldi, ‘Ey hemşerilerim' dedi. ‘Uyun o gönderilen Resuller'e. Uyun sizden bir ecir istemeyen o zatlara ki onlar hidayete ermişlerdir.'” şeklinde bir kişiden ve sözlerinden bahsediliyor.

Antakya'da Hazreti Allah'a ilk iman ederek, Hazreti İsa'nın elçilerini halkın zulmünden korumaya çalışan bu zât, İbni Abbas'tan rivayet olunduğuna göre, Habibi Neccar Hazretleri'dir. Gönderilen elçilere iman ettiği için kavmi tarafından elçilerle beraber şehit edilmiştir. Bu büyük zâta hürmet için, Anadolu'da ilk inşa edilen bu camiye Habibi Neccar Hazretleri'nin ismi verilmiştir.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.