İstanbul’un kaza risk haritası çıkarılacak

İstanbul’un kaza risk haritası çıkarılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentteki trafik kazalarının önlenmesi amacıyla “Trafik Güvenliği Ana Planı” hazırlıyor.

Çalışma kapsamında, kazaların sıkça yaşandığı kara noktalar belirlenip gerekli tedbirler alınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü trafik kazalarının önüne geçmek için örnek bir çalışma başlattı. Trafik Güvenliği Ana Planı, şehir genelinde uygulanacak. Ayrıca, bir yıl boyunca kamera kayıtları yapılarak kaza noktaları, kazaların oluş şekilleri, nedenleri, etkileri irdelenerek, kent yol ağına ait kaza risk derecelendirmesi yapılacak. Çalışma sonucunda, şehirde kaza riski yüksek yol ve kavşak noktalarında yeni uygulama, uyarı ve ikaz sistemlerinin kurulmasına yönelik raporlar hazırlanacak. 

KAZA MALİYETİ HESAPLANACAK

Yayaların ve engellilerin karıştığı kazaların da inceleneceği “Trafik Güvenliği Ana Planı”nda yol ve işaretleme sistemlerine yönelik hatalar da tespit edilecek. Engellilerin şehirde özgürce dolaşacağı, istedikleri yere ve toplu taşıma aracına kolayca erişimlerini sağlayacak öneriler sunulacak. Çalışma kapsamında, İstanbul’da 1 yıl boyunca meydana gelen kaza sayısı ve kilometre başına düşen ortalama kaza maliyeti de hesaplanacak. 

BİR YILDA TAMAMLANACAK

Bir yılda tamamlanması hedeflenen “Trafik Güvenliği Ana Planı” çalışması sonucunda, kaza risk haritası, trafik güvenliği modeli, trafik güvenliği ana plan senaryoları, trafik güvenliği ana plan stratejisi ve eylem planı hazırlanacak. Hasarlı kazalar ve tamiri için gerekli iş günü kaybı, sigorta ve diğer bürokratik işlemlerin gerektirdiği iş zamanları kaybı hesaplanacak. Yaralanmalı kazalar, tedavi ve iş günü kayıpları, ölümlü kazalar ve ölen kişilerin kaybedilen üretimlerinin ortalama maliyetleri projeye dahil edilecek. Kazalar nedeniyle trafikte yaşanan gecikmelerin oluşturduğu zaman, yakıt, hava kirliliği gibi maddi kayıplar da listede yer alacak. İlk müdahalede bulunan acil yardım hizmetleri, ilk müdahale masrafları değerlendirilerek analiz edilecek. 

Akit 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.