İstanbul’da ‘mavi ay’ güzelliği

İstanbul’da ‘mavi ay’ güzelliği

İstanbul’da görülen dolunay tarihi şehrin güzelliğine güzellik kattı. Dolunay, özellikle İstanbul Boğazı’nda görülmeye değer manzara oluşturdu.

A+A-

Ay’ın mavi renkte görüleceğinin sanılmasının aksine ‘mavi ay’ tabiri bir ay içerisinde iki kez dolunay yaşanması olayı için kullanılıyor.

Bir ay içerisinde ayın dolunay evresinin iki kez görülmesi olayı olan mavi ay, 2012 yılından sonra yeniden meydana geldi. İstanbul’da saat 19.30 sıralarında görülmeye başlayan dolunay, tarihi şehrin güzelliğine de güzellik kattı. Zannedilenin aksine ay, mavi renkte olmasa da özellikle İstanbul Boğazı’nda görülmeye değer manzaralar oluşturdu. İstanbul Boğazı’nı tur tekneleriyle dolaşan turistler eşsiz güzelliğin tadını çıkarttı. 

Bundan sonraki ilk mavi ayın 31 Ocak 2018 tarihinde görüleceğini belirten gökbilimciler, sonraki mavin ayın ise 2034 yılında görüleceğini belirtiyor. Gökbilimciler, dolunayın mavi renkte görünmesinin ise dünyada meydana gelen volkanik patlama ve orman yangınlarının neden olduğu toz bulutlarının sebep olduğu ışık kırılmasından kaynaklandığını aktarıyor. Mavi tonlarında görünen dolunay, ilk kez 1883 yılında belirgin şekilde fark edildi. Mavi tonuna en yakın dolunayın ise 1991 yılında görüntülendiği kaydeliyor.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.