İstanbul’da Kurban Bayramı için önlemler alındı

İstanbul’da Kurban Bayramı için önlemler alındı

İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Osman Günaydın başkanlığında yapılan toplantıda Kurban Bayramı dolayısıyla yapılacak çalışmalar belirlendi.

A+A-

İstanbul Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşların dini vecibelerini rahatlıkla yerine getirebilmeleri, hayvan satış yerlerinden sağlıklı kurbanlık temin etmeleri, iller arası muhtemel salgın hastalıkların bulaşma ve yayılma risklerinin ortadan kaldırması ile bayram sürecinde oluşabilecek diğer sorunların önceden tespit edilerek gerekli tedbirlerin alınması amacıyla çeşitli kararlar aldı.

İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Osman Günaydın başkanlığında yapılan toplantıya; İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Emniyet, Jandarma ve diğer ilgili kuruluşların temsilcileri katıldı. Toplantıda; İstanbul’a kaçak hayvan girişlerinin önlenmesi için çeşitli tedbirlerin alınmasına karar verildi. Buna göre; kaçak hayvan girişini ve hastalık taşıma riskini önlemek amacıyla kontroller sıklaştırılarak, İstanbul’a kara ve deniz yoluyla giriş yapılan noktalar tamamen kontrol altına alınacak. Özellikle Çamlıca ve Kavacık kontrol noktalarında alınan tedbirlerle, bu noktalardan giriş yapan hayvan yüklü kamyonlar tek tek aranarak giriş yapan hayvanlarda herhangi bir hastalık ve belgelerinin eksik olup olmadığı kontrol edilecek. Yurtiçi veteriner sağlık raporu olmayan, küpesiz ve belgesiz hiçbir hayvan sevkıyatına izin verilmeyecek.

“HAYVANLARIN BELGELERİ KONTROL EDİLECEK”

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri ve kolluk kuvvetleriyle ortaklaşa yürütülecek olan çalışmalar, 7 gün 24 saat esasına göre bayram süresince devam edecek. Kavacık ve Çamlıca Hayvan Sevk Kontrol Noktaları, Ahmediye Gişeleri Yol Kenarı Denetim İstasyonu ve Selimpaşa Tem Gişeleri Yol Kenarı Denetim İstasyonlarında yol boyu denetim yapacak olan ekipler, İstanbul’a giriş yapan araçlardaki küçükbaş ve büyükbaş hayvanların belgelerini kontrol ederek söz konusu hayvanların özelliklerinin belgelerle uyumlu olup olmadığını araştıracak.

Araçlardaki hayvanların belgelerle uyumlu olmaması durumunda, gerekli yasal sürecin tamamlanabilmesi için hayvan sahibinin gösterdiği bir işletmede, hayvan sahibinin işletme gösterememesi durumunda ise Tuzla Canlı hayvan borsasında hayvanlar yed-i emine teslim edilecek. Öte yandan, “Trakya Bölgesi’nin Şap Hastalığı'ndan Aşılı Arilik Statüsünün” sürdürülebilmesi için, Avrupa Yakası’na sevk edilecek küçük ve büyükbaş hayvanların Bakanlıkça yayımlanan genelge şartlarını yerine getirmeleri durumunda ancak sevkine izin verilecek. Avrupa Yakasına kaçak geçtiği tespit edilen kurbanlıklar ise mecburi kesime sevk edilerek sahibine cezai işlem uygulanacak.

İHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.