İstanbul Müftülüğü'nden Kur'an Kursu öğrencilerine gezi

İstanbul Müftülüğü'nden Kur'an Kursu öğrencilerine gezi

İstanbul Müftülüğü, Engelliler Haftası dolayısıyla 85 Kur’an kursu öğrencisi, hocaları ve yakınlarına yönelik olarak bir Boğaz gezisi düzenledi.

İstanbul Müftülüğü’nün hayata geçirdiği “İstanbul Din Görevlileri/Gönüllüleri Engelleri Aşıyor” projesi kapsamında düzenlediği “Engelsiz Boğaz gezisi” isimli etkinlik, İstanbul Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar’ın Kur’an tilavetiyle başladı.

'ENGELSİZ CAMİ VE ENGELSİZ İBADET'

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, programda yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) engellilere karşı çok duyarlı olduğunu, başkanlığın 2012’de uygulamaya konulan “Engelsiz Cami ve Engelsiz İbadet” projesiyle binlerce caminin statüsünü değiştirerek, engellilerin erişimine açık hale getirdiğini belirtti.

Müftü Prof. Dr. Yılmaz, şunları söyledi:

“Bugün bizim için anlamlı ve önemli bir gün. Müftülüğümüzün Engelliler Haftası münasebetiyle ilgi alanında bulunan çok değerli engel kardeşlerimizle aynı gemide seyahat ettiğimizi fiilen göstermek üzere, bir arada olmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bizim kaynaklarımıza göre engelli veya değil, her bir insana değerli olduğunu hissettirmek önemlidir. Peygamberimiz siyahıyla, beyazıyla herkesin aynı olduğunu, aralarında hiçbir fark olmadığını hissettirerek gerçek eşitliği sağlamıştır. Peygamberimiz Efendimiz (SAV)’den öğrendiğimiz insanların bedeni, fikri, ekonomik farklılıkları onların değerini artırmak ya da eksiltmez.”

İstanbul Müftülüğü’ne bağlı çok fazla Kur’an kurslarında çok fazla görme veya işitme engelli hocalar bulunduğunu da belirten Yılmaz, “Her biri sağlıklılardan daha fazla bir şekilde koşuşturmaya devam ediyor” diyerek teşekkür etti.   

Engelli öğrenciler tarafından ilahilerin seslendirildiği tur, Eminönü İskelesinde son buldu.


Haber 7

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.