İstanbul-Mekke demiryolu açılacak

İstanbul-Mekke demiryolu açılacak

"Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. yıl sergisinde konuşan TCDD Genel Müdürü Karaman, tarihi demiryolunu hayata geçirmek için iddialı konuştu

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, ''İstanbul-Mekke Demiryolu Projesi'nin hayata geçmesi için büyük gayret ve istek içindeyiz'' dedi.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Almanya Büyükelçiliği ve TCDD Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan ''Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100 Yılı Sergisi'' törenle açıldı.

BYEGM Sanat Galerisi'ndeki törende konuşan Karaman, demiryollarının ulaşım araçları arasında ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Demiryollarının, geçtiği topraklara bereket ve kardeşlik götürdüğünü dile getiren Karaman, Hicaz Demiryolu'nun tarihi hakkında da bilgi verdi. Geçmiş yıllarda Hicaz Demiryolu ile kurulan dostluk köprüsünün yeniden canlanması için çalıştıklarını ifade eden Karaman, ''Günümüzde Türkiye-Suriye-Ürdün ve Suudi Arabistan tarafından bu köprünün kurulmasını sağlayacak projeler yürütülmektedir'' diye konuştu.

Söz konusu projelerin içinde Kapıkule-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı, Marmaray, İstanbul-Konya Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı, Konya-Karaman-Adana Sınır Rehabilitasyonu, Meydanekbez-Halep Hattının İyileştirilmesi, Halep-Şam Rehabilitasyon, Şam-Deraa-Amman Yeni Hat Yapımı, Suudi Kara Köprüsü, Mekke-Medine Demiryolu Bağlantısı, Kuzey-Güney Demiryolu projelerinin yer aldığını anlatan Karaman, şunları kaydetti:

''Tüm bu projelerle birlikte Mekke ve Medine İstanbul'a, dolayısıyla Avrupa'ya bağlanmış olacak. Amman ve Şam'dan geçen yüksek standartlı demiryolu hattıyla Kurayyat-Amman ve Medine-Hail bağlantılarının yapılması Suudi yetkililere önerilmiştir. Bu hatlar tamamlandığında dostluk ve kardeşlik köprüsü İstanbul-Mekke demiryolu inşa edilecektir. Bu projenin hayata geçmesi için büyük gayret ve istek içindeyiz. Komşularımız başta olmak üzere tüm demiryolu idareleri, yerli ve yabancı özel sektörle işbirliğine açık olduğumuzu özellikle belirtmek isterim.''

BYEGM GENEL MÜDÜR VEKİLİ MELEK

BYEGM Genel Müdür Vekili Salih Melek de genel müdürlük olarak tarihe yolculuk yapmayı sürdürdüklerini bildirdi.

Ulusal ve manevi değerler ön plana çıkarılarak yapılan Hicaz Demiryolu Projesi ile önemli sorunlara çözüm bulunduğunu anlatan Melek, ''Basın-yayına, tanıtıma, kültüre, sanata ve edebiyata önem veren çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin tanıtılmasında, geçmişimizin örnek hizmetlerini birer birer inceleyerek ve araştırarak halkımızın beğenisine sunuyoruz'' diye konuştu.

Melek, yurtiçi ve yurtdışında açtıkları fotoğraf sergileriyle Türkiye'nin tanıtımına katkı sağladıklarını da kaydetti.

ALMANYA BÜYÜKELÇİSİ

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz da Türkçe yaptığı konuşmada, Türkiye ile Almanya'nın ortak bir geçmişe sahip olduklarını, iki ülkenin aydınlık ve karanlık dönemleri birlikte yaşadıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bugün Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan'ın davetiyle Nabucco Doğalgaz Boru Hattı'nın inşasıyla ilgili hükümetlerarası anlaşma imzalandı. Irak Başbakanı Nuri El Maliki de törene katıldı ve projeyle ilgili çok olumlu görüşlerini ortaya koydu. Bunun iyi bir işaret olduğunu düşünüyorum. Bir taraftan gerçekleştirildiği günden bugüne bölgenin kalkınmasına önemli katkıları olan bir altyapı projesinin 100. yılını kutluyoruz, diğer taraftan da bugün Nabucco Anlaşması'nın imzalanmasıyla başka ülkelerle birlikte Almanya'yı, Türkiye'yi ve Irak'ı birbirine bağlayacak yeni bir altyapı projesine imza atılmış oldu.''

Konuşmaların ardından Karaman, Melek ve Cuntz'a TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan saatlerden hediye etti. Melek ise Cuntz ve Karaman'a birer teşekkür belgesi sundu. Melek, Cuntz ve Karaman tarafından daha sonra kurdele kesilerek fotoğraf serginin açılışı yapıldı.

Sergi, 17 Temmuz Cuma gününe dek açık kalacak.
Haber7