İstanbul doğalgazda aştı

İstanbul doğalgazda aştı

İGDAŞ, 2013 yılı sonu itibarıyla 5 milyon 400 bin aboneye ulaşırken geçen yıl kentte kullanılan doğalgaz miktarı 5 milyar metreküpü buldu.

A+A-

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, özellikle kış aylarında, soğuk havalarda karbonmonoksit zehirlenmelerinin yaşandığını, bunun nedeninin temiz hava menfezlerinin kapatılması olduğunu söyledi.

Menfezler kapatılınca doğalgazın tam yanmadığını, az miktar da yanında karbonmonoksit oluştuğunu, bu zehrin bacadan tahliye olduğunu ancak bacanın tıkalı olması halinde zehrin içeride kaldığını dile getiren Aslan, menfezleri kapatmamak ve bacayı açık tutmak gerektiğini vurguladı.

Aslan, doğalgaz tesisasıtında kullanılan kombi veya şofbenin zamanla değiştirildiğini kaydederek, bu değişimlerin yetkili tesisatçılara yaptırılması gerektiğini bildirdi. Aslan, İstanbul genelinde 1000'den fazla yetkili tesisatçı bulunduğunu, bunların zaman zaman kontrol edildiğini vurguladı.

Yetkili tesisatçıların isimlerinin İGDAŞ'ın kurumsal internet sitesinde yer aldığını ve yetkili olduklarına dair belge bulunduğunu ifade eden Aslan, "Bu tesisatçıları bariz bir şekilde ayırt etmek için ışıklı bir tabela geliştirdik. Tabelayı yetkili tesisatçıların asmasını istedik. Bu tabelayı gören İstanbullular gönül rahatlığıyla tesisatlarını yaptırabilirler. Bu tabela kolay kolay taklit edilemez" diye konuştu.

5,5 milyon abone, 5 milyar metreküp doğalgaz...

Aslan, 2013 yılı sonu itibarıyla ulaştıkları abone sayısına da değinerek, "Yıl sonu itibarıyle bizim yaklaşık 5 milyon 400 bin abonemiz oldu. Bu ciddi bir rakam. Bunların 5 milyon 100 bini doğalgaz kullanıyor. Geçen yıl 5 milyar metreküp gaz tükettik" ifadelerini kullandı.

Son 10 yıla bakıldığında halkın doğalgaz kullanımı konusunda bilinçlendiğine dikkati çeken Aslan, şunları söyledi:

"Son 10 yılda hane başına düşen doğalgaz tüketiminde ciddi bir düşüş var. Bunun nedeni de tasarruf açısından bilinçlenme. Doğalgaz kullanma kültürümüz gelişti. Özellikle İGDAŞ olarak doğalgazın hem güvenli hem de tasarruflu kullanımını teşvik ettik. Bu yönde konferanslar, seminerler, toplantılar yaptık, broşürler dağıttık. Ayrıca doğalgaz tüketiminin düşmesinde diğer bir önemli etken binalardaki yalıtım. Bina kaliteleri de arttı. Daha yalıtımlı ve kaliteli binalar doğalgaz tüketimi açısından müşteriye olumlu yansıdı. 10 yıl önce 100 metrekarelik bir dairenin yıllık doğalgaz tüketimi yaklaşık 1500 metreküptü. Ancak şimdi bu rakam 1000 metreküplere düştü. Yani 3'te 1 oranında doğalgaz tüketimi düştü. Bu, 'faturalar küçüldü' demektir. Bir dairenin ortalama tüketimi 1000 metreküp. Bunun parasal değeri de yıllık 1200 lira civarında. Bunu aylara bölerseniz 100 lira oluyor. Siz doğalgazı hem mutfak, hem sıcak su hem de ısınma olmak üzere 3 alanda kullanıyorsunuz. Bunlar için yıllık 1200 lira ödüyorsunuz."

"Bir yıllık tüketimini 12 ay eşit miktarda öde"

Bilal Aslan, yıllık ortalama tüketilen doğalgaz için harcanan 1200 lirayı, vatandaşların kolay ödeyebilmesi için "sabit ödeme sistemi"ni ortaya çıkardıklarını dile getirerek, bu sistemin özellikle aylık sabit geliri olan kullanıcıların tüketim istatistiklerinden yola çıkılarak oluşturulduğunu aktardı.

Ödeme sisteminde bir önceki yılın toplam tüketiminin alınarak 12 aya bölündüğünü ve ay başına düşen fiyatın tüketiciden tahsil edildiğini dile getiren Aslan, "Diyelim ki bir kullanıcı geçen yıl 1200 lira ödemiş. Yani ayda 100 lira ödemesi gerekiyor. Biz bunu sabitliyoruz dönem sonuna kadar. Yani her ay 100 lira ödüyor kullanıcı. Dönem sonunda da öngörülen miktardan az tüketildiyse kullanıcı alacaklı, fazla tükettiyse farkını ödüyor. Dönem içerisinde biz tüketiciyi de az veya fazla tükettiğine dair bilgilendiriyoruz. Fatura ödemede zorlanan müşterilerimiz için sabit ödemeyi tavsiye ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Aslan, fatura ödemede kolaylık olması için kredi kartıyla tahsilat yapılabildiğini, veznelerde 100 lira üzerinde ödenen faturalara, bankalara göre 3 taksit de yapılabildiğini anlatarak, bankalar ve PTT aracılığıyla da ödemelerin yapılabildiği bilgisini verdi.

Vatandaşların İGDAŞ'a gelmeden online olarak abone olma, sözleşme yapma, fatura ödeme gibi birçok işlem yapabildiğini ifade eden Aslan, "İGDAŞ, doğalgaz hariç her şeyi internete taşıdı" dedi.

Türkiye'deki toplam tüketimin yüzde 11'i İstanbul'a ait

İGDAŞ Genel Müdürü Aslan, doğalgaz dağıtım piyasasında Türkiye'nin toplamının yarısını kendilerinin temsil ettiğini kaydederek, "Dağıtım şirketlari açısından dünyada zannediyorum en büyük şirketiz. Daha büyük bir şirket duymadık" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de yıllık toplam doğalgaz tüketiminin 45-46 milyar metreküp olduğunu, bunun yüzde 11'ini İstanbul halkının tükettiğini aktaran Aslan, "Büyük sanayiler de dahil Türkiye'de kullanılan doğalgazın yüzde 11'i İstanbul'da kullanılıyor" dedi.

"İsteyen herkese doğalgaz götürüyoruz"

Şu anda köylerde ve adalarda da doğalgaz kullanıldığını belirten Aslan, şunları söyledi:

"Köyler ve adalar da dahil İstanbul'da isteyen herkese doğalgazı ulaştırıyoruz. Yaklaşık 16 bin kilometre şebekemiz var. Bu şebekemiz, kapasite olarak İstanbul'un geleceği dikkate alınarak inşa edildi. 10- 20-30 yıl sonra İstanbul'da ne kadar tüketim olacak, nerelerde doğalgaza ihtiyaç duyulacak hepsi planlandı. Bunlar dikkate alınarak kapasitemizi ayarlıyoruz. İstanbul'da yaşanacak olası bir depreme karşı da önlemlerimizi alıyoruz. İGDAŞ olarak depremle ilgili her türlü tedbirimiz aldık. Deprem olmadan belirli bir süre öne Kandilli ile beraber erken uyarıyı biz de alabiliyoruz. Bu anlamda da ciddi çalışmalar yaptık. Müşteri memnuniyetimizi son derece önemsiyoruz. Müşteri memnuniyeti oranı yüzde 95. Abone olan herkesi şirketin ortağı olarak görüyoruz. İyi çalışıp çalışmadığımızı dışarıdan bağımsız şirketlere denetlettiriyoruz."

Aslan, şirketin özelleştirme sürecinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde başladığını ve şu anda sürecin devam ettiğini, henüz netleşen bir şeyin olmadığını sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.