'İsrailliler aktivistler üzerinde korkunç baskı uyguladı'

'İsrailliler aktivistler üzerinde korkunç baskı uyguladı'

Cezayir milletvekili Davayifiyye, "İsrailliler, aktivistler üzerinde korkunç psikolojik ve zihinsel baskı uyguladı." dedi.

A+A-

İsrail ordusunun uluslararası sularda müdahalede bulunarak el koyduğu Özgürlük Filosu Koalisyonu'na bağlı Zaytouna gemisindeki 13 kadın aktivistten Cezayir milletvekili Semira Davayifiyye, İsrail'in aktivistlere psikolojik baskı uyguladığını söyledi.

Cezayir'deki en büyük İslami parti olan Barış Toplumu Hareketi'nin başkent Cezayir'deki merkez binasında basın toplantısı düzenleyen Davayifiyye, 14 İsrail askerinin gemiye müdahale ettiğini ve geminin Aşdod Limanı'na çekildiğini belirtti.

Yaşadıklarını "uluslararası sularda zorla alıkoyma" olarak niteleyen Davayifiyye, El-Cezire ekibine ait cihazlar ile aktivistlere ait tüm çanta ve fotoğraf makinelerine el konulduğunu ifade etti.

"İsrailliler, aktivistler üzerinde korkunç psikolojik ve zihinsel baskı uyguladı. Ahlak dışı bir şekilde alıkonulmak en kötü muameleydi." diyen Davayifiyye, şöyle konuştu:

"Geminin limana varmasıyla güvenlik güçleri bizi büyük bir depoya götürdü ve orada suçluymuşuz gibi yoğun bir şekilde fotoğraflarımız çekildi, çantalarımız arama cihazlarından geçirildi ve sağlık kontrolünden geçirildik. İsrailliler bizden şahsi bilgiler istedi. Bu bilgileri topladıktan sonra bize 'İsrail'e yasadışı yollardan girdiğimize ve 10 yıl boyunca bir daha giremeyeceğimize' dair İngilizce bir kağıt getirip imzalamamızı istediler. Daha sonra bizi bir hapishaneye koydular."

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.