İsrail'de yüksek mahkemenin kararlarını kısıtlama hazırlığı

İsrail'de yüksek mahkemenin kararlarını kısıtlama hazırlığı

İsrail kabinesinin sağcı bakanları, fazla liberal buldukları yüksek mahkemenin anayasaya aykırı gördüğü yasaları iptal yetkisini kısıtlayacak yasa tasarısına onay verdi.

A+A-

Kabinenin yasama komisyonundaki bakanların dün onayladığı teklife göre parlamento, yüksek mahkemenin kararlarını uygulamak zorunda kalmayabilir. Bunun için 120 üyeli mecliste en az 61 oyla, yüksek mahkemenin itiraz ettiği yasanın yeniden kabulü mümkün olacak.

Yasanın muhalifleri, hükümetin hukukun üstünlüğünü zayıflatarak ve ülkenin en yetkili yargı organı olan yüksek mahkemenin yetkilerini kısarak kendi sağcı gündemini uygulamak istediğini söylüyor. Taraftarları ise, yüksek mahkemenin, demokratik yollarla seçilmiş meclisin kabul ettiği yasaları sık sık iptal etmesinden şikayetçi.

Aşırı milliyetçi Yahudi Vatan Partisi üyesi Milli Eğitim Bakanı Naftali Bennett komisyonun kararını açıklarken, "Bugün İsrail demokrasisi için büyük bir gün. Hükümetin otoritesini güçlendireceğiz ve halkın yüksek mahkemeye güvenini artıracağız" dedi.

Koalisyonun bir başka ortağı olan merkezci Kulanu partisinden Maliye Bakanı Moshe Kahlon ise yazılı bir açıklama yaparak, partisinin "İsrail'in gündeminin aşırı eğilimliler tarafından belirlenmesine izin vermeyeceğini" söyledi.

On beş üyeli mahkeme genellikle ülkenin liberal kalesi olarak görülüyor ancak Adalet Bakanı Ayelet Shaked, mahkemenin muhafazakar halkın isteklerine daha yakın bir çizgide olmasını istiyor.

Mahkemenin üyelerini Bakan Shaked, üç mahkeme üyesi ve barolar birliğinin temsilcisinin katıldığı bir komite seçiyor.

Kaynak: Reuters

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.