İsrail Gazze’de savaş suçu işledi

İsrail Gazze’de savaş suçu işledi

Uluslararası Af Örgütü, işgalci-terörist devlet İsrail’in kaçırılan bir askerine karşılık geçen yıl Rafah şehrine düzenlediği ve 135 masum sivilin hayatını kaybettiği saldırılarla savaş suçu işlediğini ortaya koyan yeni delillere ulaştığını bildirdi.

A+A-

Af Örgütü’nün, Londra Üniversitesi Adli Mimari birimiyle ortaklaşa hazırladığı “Kara Cuma: Rafah’ta 2014 İsrail-Gazze Krizinde Yaşanan Katliam” başlıklı raporda, detaylı multimedya materyallerinden elde edilen deliller sonucu, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Rafah şehrine sistematik ve kasti hava ve kara saldırıları düzenlediği, bunun sonucu olarak 135 sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi.

SİVİLLERİN YAŞADIĞI YERLER BOMBALANDI

İsrail’in bu saldırılarla insanlığa karşı suç işlediğini bildiren Af Örgütü, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther’in konuya ilişkin görüşlerine raporunda yer verdi. Luther, “Rafah’ta sivillerin yaşadığı yerleşim yerlerinin bombalandığına ve İsrail güçlerinin savaş suçu işlediğine dair güçlü kanıtlar mevcut. Bu orantısız saldırılar, İsrailli asker Hadar Goldin’in kaçırılması dolasıyla düzenlendi ve insan hayatına itibar edilmediğini gözler önüne serdi” dedi.

Raporla, adalet çağrısı yaptıklarını belirten Luther, yüzlerce fotoğraf, video, uydu görüntüsü ve tanık ifadelerinin, İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiğini ortaya koyduğunu ve bunun araştırılması gerektiğini belirtti.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ EN BÜYÜK DELİL OLDU

Rapor, Londra Üniversitesi Adli Mimari biriminin öncülüğünde oluşturulan çok yönlü araştırma teknikleriyle hazırlandı. Af Örgütü, özellikle elde ettiği uydu görüntüleriyle İsrail’in Rafah saldırısında savaş suçu işlediğinin açık olduğunu bildirdi. 1 Ağustos 2014 Cuma günü İsrailli asker Goldin’in kaçırılmasından sonra ateşkes ilan edildiğini ve birçok sivilin güvenli olduğunu düşünerek evlerine döndüğünü bildiren Af Örgütü, ancak kısa bir süre sonra siviller uyarılmadan yoğun bombardımanın başladığını kaydetti.

YARALILARI TAŞIYAN AMBULANSLAR HEDEF ALINDI

Görgü tanıklarının bombardımanın başlamasıyla Rafah sokaklarında korkunç görüntüler ortaya çıktığını söylediği raporda, İsrail’in yaralıları taşıyan ambulansları ve hastaneleri bile hedef aldığı bildirildi. Raporda ismini vermek istemeyen bir görgü tanığının, “Rafah sokaklarında insanlar kıyma makinesinden geçirilir gibi katledildi” ifadesi yer aldı.

 Akit 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.