İsrail bir ilk gerçekleştirdi

İsrail bir ilk gerçekleştirdi

İsrail, 18 aylık Filistinli bebeğin yanarak öldüğü saldırının faillerini bulamadı ancak daha önce sadece Filistinlilerin maruz kaldığı 'mahkemesiz tutuklama' düzenlemesini ilk kez ırkçı Yahudilere uygulama kararı aldı.

A+A-

İsrail hükümeti 18 aylık Filistinli bebeğin yakılarak katledilmesinin ardından tarihinde ilk kez aşırılıkçı Yahudilere 'mahkemesiz tutuklama' uygulanmasını öngören bir karar aldı. Ardından son dönemde kundaklama ve Filistinlilere karşı şiddet olaylarına karıştıkları gerekçesiyle aşırı sağcı 3 Yahudiyi mahkemeye çıkarmadan tutukladı. Bu kararla İsrail yönetimi sadece Filistinlilere uyguladığı mahkemesiz tutuklama prosedürünü ilk kez Yahudilere de uygulamış oldu. 'İdari tutuklama' olarak bilinen uygulama çerçevesinde hapse atılan şüpheliler 6 ayı hiç bir duruşmaya çıkarılmadan cezaevinde kalıyor. Bu süre altı ayın sonunda uzatılabiliyor. 

İdari tutuklama kararı uygulanan Yahudilerin geçen hafta içinde 18 aylık bebekle birlikte Filistinlilerin evinin yakıldığı saldırıyla bağlantısı olmadığı açıklandı. 

Bu isimlerden en önemlisi Yahudi yerleşimci Mordeçai Mayer. Savunma Bakanı Moşe Yalon, Yahudi yerleşimci Mordeçai Mayer hakkında "Son dönemde terörist saldırılar ve şiddet olaylarına karıştığı gerekçesiyle' idari tutuklama kararına imza atmıştı.

Pazartesi günü ırkçı ve Arap karşıtı Arap Kach adlı aşırılıkçı grubun lideri Meir Kahane'nin torunu Meir Ettinger de mahkemeye çıkarılmadan tutuklandı. İsrail medyası Ettinger'in 18 Temmuz'da bir türbenin kundaklandığı saldırıyla bağlantılı olduğunu yazdı.

İsrail yönetiminin hapiste tuttuğu 5 bin 686 Filistinliden 379'u, yıllardır mahkemesiz içerde tutuluyor. Filistinliler sık sık açlık grevleriyle bu uygulamayı protesto ediyor. 

Al Jazeera Türk

israil, filistin, yahudi, tutuklama

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.