1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsraf 4'te 1 azalırsa aç insan kalmaz
İsraf 4'te 1 azalırsa aç insan kalmaz

İsraf 4'te 1 azalırsa aç insan kalmaz

10 milyon insan açlıktan ölürken dünyada üretilen toplam gıdanın 3'te 1'i israf ediliyor

A+A-
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdür Yardımcısı Refik Kayhan Ünal, dünyada 842 milyon insanın her akşam yatağına aç girdiğini, çoğu çocuk 10 milyon insanın da açlıktan hayatını kaybettiğini belirterek, 'Oysa israfın 4'te 1 oranında azaltılması halinde açlık çeken insanların gıda ihtiyacı karşılanabilir' dedi.Ekmek israfı konusunda Ünal, başta gıda olmak üzere bütün israflara dikkati çekmek ve dünyada açlık çeken milyonlarca insanın kurtulmasını sağlamak istediklerini ifade etti.
 
100 KOORDİNATÖR
 
TMO olarak 2008 ve 2012 yıllarında 2 araştırma yaptırarak, sonucunda ekmek israfının boyutlarının arttığını gördüklerini belirten Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Ünal, '17 Ocak 2013 tarihinde Başbakanımızın katılımları ve himayelerinde bir kampanya başlattık. Bugüne kadar gelinen süreçte 100 kişilik koordinatörler grubuyla toplam 600'e yakın etkinlik gerçekleştirdik. Kampanyanın toplumdaki etkisini görmek amacıyla bir yılın sonunda aralık 2013'te yeni bir araştırma yaptırdık. Bu araştırmanın sonuçları 17 Ocak 2014 tarihinde düzenlediğimiz bir basın toplantısıyla Bakanımız Mehdi Eker tarafından kamuoyuyla paylaşıldı' diye konuştu.
 
1 YILDA 1 MİLYON TASARRUF
 
Ünal, 1 yıllık kampanya neticesinde günlük 5,95 milyonluk israf edilen ekmek sayısını 4,9 milyon adede düşürdüklerine dikkati çekerek, günde ortalama yaklaşık 1 milyon 50 bin, yılda da 384 milyon adet olmak üzere, yılda 300 milyon TL değerinde ekmeğin çöpe atılmaktan kurtarıldığını söyledi.Kampanyayı 6. ayın sonunda uluslararası boyuta taşımak adına FAO ile irtibata geçtiklerini aktaran Ünal, ' Budapeşte'de sonra Roma'da gerçekleştirilen uluslararası toplantılarda bilgilendirme yaptık. En son nisan ayının ilk haftası FAO'nun Bükreş/Romanya'daki toplantısında 40 ülkenin tarım bakanları ile yaklaşık 300'den fazla katılımcıya kampanyamızı anlattık, kampanya materyallerimizi dağıttık' dedi.
 
KAPSAMLI KAMPANYA
 
Ünal, 'Kampanya FAO tarafından dünyada bir kamu kurumu tarafından düzenlenen en kapsamlı kampanya olarak ilan edilip bütün dünyaya örnek uygulama olarak gösterilmektedir.' şeklinde değerlendirmede bulundu.
 
2,8 milyon lirayı ekonomiye kazandırdık
 
TMO Genel Müdür Yardımcısı Ünal' Tüketeceğiniz kadar ekmek alın diyerek, tüketimde yüzde 10 azalma oldu, halk yılda 26 milyar TL ekmeğe harcarken harcama kampanyayla 23,5 milyar TL'ye düştü. 2,5 milyar TL ekmeğe harcanan paradan ve 300 milyon TL de çöpe atılmaktan kurtarılan ekmekten ekonomimize 2,8 milyon TL'lik bir katkı oldu' dedi.
 
Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.