İsmail dede 300 ton taş topladığı araziyi ormanlık alana çevirdi

İsmail dede 300 ton taş topladığı araziyi ormanlık alana çevirdi

Sabah namazını kılıp güneş doğmadan buraya gelip çalışıyorum. Taş çıkartıyorum, temizlik yapıyorum ve taşları dizip ağaçların dibini çapalıyorum. Akşam saat 7'ye kadar buradayım.

Elazığ'da yaşayan 4 çocuk 10 torun sahibi İsmail Yılmaz, çocukluk yıllarının geçtiği çiftlik hayatına duyduğu özlemle kent merkezindeki evinin önündeki taşlık araziyi ormanlık araziye çevirdi.

1 YILDA YAKLAŞIK 300 TON TAŞ TOPLADI

77 yaşındaki İsmail Yılmaz, çorak arazideki taşları tek tek toplayıp önce kule yaptı, sonrasında alanda onlarca fidanı toprakla buluşturdu. Yaklaşık bir yıldır burada gönüllü çalışan Yılmaz, bu süre zarfında 300 tona yakın taş topladı.

İsmail dedenin özverili çabalarıyla taşlık arazi, yeşilliklerle kaplanarak doğal bir orman görünümü kazandı. Doğayı korumak, çevreye katkıda bulunmak ve gelecek nesillere yeşil bir alan bırakma amacıyla çalıştığını belirten Yılmaz, sağlığı el verdikçe taş toplamaya ve fidanları toprakla buluşturmaya devam edeceğini kaydetti.

BENİM İÇİN BİR AĞAÇ YETİŞTİRMEK BİR ADAM YETİŞTİRMEK DEMEKTİR

Sabahın erken saatlerinde taşlık arazide çalışmaya başladığını dile getiren Yılmaz, ''Bir senedir burada taşlık alanı temizliyorum, taşları toplamaya devam ediyorum. Daha güzel olmasını istiyorum. Dağları, taşları hepsini güzel yapmak istiyorum. Şimdiye kadar burada yaklaşık 300 ton taş topladım. Buraya fidan da diktim. Sağ olsunlar, dostlarım ve Orman Bölge Müdürü fidan getirdi. Başta incir olmak üzere, badem, ceviz, elma ve çam ağaçları var. Burada tek ihtiyacım olan ve isteğim şey suyun gelmesidir. Benim için bir ağaç yetiştirmek bir adam yetiştirmek demektir. Sabah namazını kılıp güneş doğmadan buraya gelip çalışıyorum. Taş çıkartıyorum, temizlik yapıyorum ve taşları dizip ağaçların dibini çapalıyorum. Akşam saat 7'ye kadar buradayım. 77 yaşındayım benim için zor olmuyor ve çalışmayı seviyorum” dedi.

arazi.jpg

“ALLAH, BENİ BURAYA GÖNDERDİ BEN DE TEMİZLEDİM”

Sağlığı el verdikçe taş toplayarak araziyi temizlemeye devam edeceğini ifade eden Yılmaz, “Burası kup kuru bir dağdı ve her taraf taşlıktı. Ben de temizledim, ağaç ektim. Gölgelik bir yer olsun ve millet orada otursun, istedim. Manzarası güzel ve şehir ayaklarının altında. Burası çok güzel bir yer. Allah, beni buraya gönderdi ben de temizledim. Cenab-ı Allah güç kuvvet verdi. Devlet olmazsa millet olmaz, millet olmazsa devlet olmaz” diye konuştu.

iha

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum