İşletmeciler kiralarını döviz ile ödemek istemiyor

İşletmeciler kiralarını döviz ile ödemek istemiyor

Türk Lirası üzerine oynanan oyunlara bir tepki de işletmecilerden geldi. Özellikle kirasını dolar lle ödeyen işletmeciler bu durumu kabul etmiyor.

A+A-

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, döviz kurundaki dalgalanmaların kiralarını dövizle ödeyen iş yerlerini etkilediğini aktardı.

Özellikle AVM’lerde kiraları dövizle ödeme şartı koşulduğuna dikkati çeken Altuğ,

"Dövizdeki yükseliş tacirin maliyetini artırırken, iş yeri kiraları da dövize bağlı olarak yükselince çok sayıda kişi mağdur oldu. Bu yüzden dövizle yapılan tüm kira sözleşmeleri Türk lirasına çevrilerek güncellenmeli. Yurt içinde yapılan tüm sözleşmeler ve kira ödemeleri Türk lirası ile güncellenerek milli paranın değeri korunmalı." değerlendirmesinde bulundu.

"İşletmeler ve iş yeri sahipleri zor duruma düşüyor"

Altuğ, son günlerde ABD ile yaşanan krizin döviz kurlarında dalgalanmalara sebep olduğunu ve dolar ile avrodaki ani iniş çıkışların piyasaları olumsuz etkilediğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Özellikle kirasını döviz üzerinden ödeyen işletmeler ve iş yeri sahipleri zor duruma düşüyor. Bu yüzden dövizle yapılan tüm kira sözleşmeleri Türk lirasına çevrilerek güncellenmeli. Bu konuyu, TOBB aracılığı ile üst makamlara kadar taşıyacak ve çözüm arayacağız." 

Kaynak: AA 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.