1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. İslamofobi, insanlığa karşı suç sayılmalı
İslamofobi, insanlığa karşı suç sayılmalı

İslamofobi, insanlığa karşı suç sayılmalı

İşbilir, Batılı ülkelerde başlayan "İslamofobi"nin, artarak sürdüğünü söyledi

A+A-
Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, terör örgütü El Kaide tarafından 11 Eylül 2001'de ABD'nin New York kentindeki Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırıların ardından pek çok Batı ülkesinde başlayan "İslamofobi"nin, aradan 13 yıl geçmesine rağmen artarak sürdüğünü söyledi.
 
İşbilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İkiz Kuleler"in yıkılmasına yol açan saldırıların ardından "İslam karşıtı" kampanya başlatıldığını ve ABD'nin, Afganistan ve Irak'ı işgal ettiğini hatırlattı.
 
Bu süreçte hem Afganistan hem de Irak'ta istikrar sağlanamadığını, işgallere bahane edilen terör tehdidinin ise ortadan kalkmadığını vurgulayan İşbilir, şöyle devam etti:
 
"Bugün yeni bazı aktörlerle aynı konuyu besleyen bir ortam olduğunu görmekteyiz. Batıda İslam düşmanlığı körüklenirken İslam dünyası maalesef 'İslamofobi' ile mücadele anlamında çok etkili önlemleri henüz alamadı. Batıda Müslümanlar, ayrımcılığa maruz kalıyor. İslam karşıtlığı ve bunun doğurduğu 'İslamofobi' tüm şiddetiyle devam ediyor. Özellikle Avrupa'da Müslümanların ibadet mahallerine, camilere, mescitlere saldırılar oluyor. 11 Eylül'ün üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen hala büyük oranda aynı yerdeyiz. Hatta 'İslamofobi'yi körükleyen yeni bazı enstrümanların da ortaya çıkarıldığına şahit olmaktayız."
 
"İslamofobi, insanlığa karşı bir suçtur"
 
Cihangir İşbilir, İslam düşmanlığının, ters etki yaparak İslam dünyasındaki bazı unsurları da ABD ve benzeri ülkelere, müttefiklerine yönelik nefrete, düşmanlığa yönelttiğini anlattı.
 
Özellikle Avrupa'da, sadece Müslüman olduğu için bazı insanların dışlandığına dikkati çeken İşbilir, kimi hükümetlerin yasaklamalara başvurduğunu ve İslam karşıtı yayınlar yapıldığını dile getirdi.
 
Söz konusu ülkelerde "İslamofobi" içerikli söz ve eylemlerin cezasız kaldığını bildiren İşbilir, şunları kaydetti:
 
"Yahudilere karşı ufacık bir tepkinin bile 'antisemitizm' duvarına çarpıp suç sayıldığı dünyada, İslam karşıtlığının da 'İslamofobi'nin de aynı derecede suç sayılması gerekiyor. Çünkü bugün en çok bu tür ayrımcılıklara maruz kalanların Müslümanlar olduğunu görüyoruz. 'İslamofobi', tüm Batı ülkelerinde, tüm dünyada aynen antisemitizm gibi suç sayılmalıdır. 'İslamofobi', insanlığa karşı bir suçtur. Bir Hristiyan veya bir Yahudi'nin yaptığı saldırı ve eylem, 'Hristiyan terörü', 'Yahudi terörü' olarak yansıtılmıyor ancak bir Müslümanın gerçekleştirdiği eyleme düşünülmeden 'Müslüman terörü' yakıştırmasının yapılıyor. İslam dünyası, İslam medeniyetini ve mesajını doğru tanıtan etkili tebliğ ve medya çalışmaları yapmadığı, bu mekanizmaları kurmadığı müddetçe bu manipülasyonların mahkumu olacaktır."
 
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.