İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu'ndan İslamofobiye karşı dayanışması çağrısı

İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu'ndan İslamofobiye karşı dayanışması çağrısı

İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu (ICYF) tarafından düzenlenen İslamofobiye Karşı Küresel Gençlik Eylemi" programında İslamofobiyle mücadelede gençlerin etkin rol alacağı, iş birliğine dayalı ortak çalışma çağrısı yapıldı.

A+A-

ICYF Genel Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe video konferansla bağlanan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İslamofobi'nin dünyanın birçok ülkesinde siyasetçiler ve medya tarafından araçsallaştırıldığını, dünya barışına zarar verdiğini anlattı.

Kasapoğlu, bu çalışmaların sistematik şekilde özellikle son yıllarda arttığını belirterek, "İslamofobi İslam'ı terörle yan yana getirmeye çalışanların, farklı kültürlerin bir arada yaşamasını hazmedemeyenlerin, faşist söylemleri siyasi malzeme haline getirmeye çalışanların ana besin maddesidir. Bu mekanizmanın kimi zaman kendini en özgürlükçü, en demokrat addeden ülkelerde bile kullanıldığını görüyoruz. İslamofobinin yaygınlaşmasında medyanın işlevi tartışmasız bir gerçektir. Bu nedenle, en başta medya araçlarıyla üretilen dezenformasyonun karşısında durabilmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Bakanlık olarak İslamofobiyle mücadele için çalıştıklarını belirten Kasapoğlu, gençlerin İslamofobiye karşı bilinçlenmesi için "farkındayız" gibi projelerin hayata geçirildiğini ve gençlik merkezleri, gençlik kampları gibi eğitim faaliyetlerinin de uzun yıllardır düzenlenmeye devam ettiğini söyledi.

Kasapoğlu düzenlenen eğitim kamplarında 7500'ün üzerinde sunum gerçekleştirdiklerini ve akademik çalışmaların artırılması için de gayret ettiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Hiç kuşku yok ki, İslamofobinin en olumsuz etkilediği kesimlerden birini gençler oluşturmaktadır. Müslüman gençlerin yaşadığı ayrımcılığı; eşitlik ve insan haklarına yönelik tavizsiz politikalarla aşabiliriz. Gençlerin, bu sorunların çözümünün en önemli parçası olduğunu asla unutmamalıyız. İnsanın en yüce değer olduğunu vurgulayan bir dine mensup olan bizler, insana değer vermekten, her türlü ayrımcılığın ve ötekileştirmenin karşısında durmaktan asla vazgeçmeyeceğiz."

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.