İslam dünyasında akıl tutulması namazı kılmaya ihtiyaç var

İslam dünyasında akıl tutulması namazı kılmaya ihtiyaç var

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Nasılki ay ve güneş tutulması için namaz kılıyoruz

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Slovenya Müftüsü Nedzat Grabus ve beraberindeki Slovenya’da görev yapan din görevlilerini kabul etti.

Balkanlarda yaklaşık 5 asır boyunca farklı inançların, kültür ve medeniyetlerin birlikte barış içinde yaşadığını hatırlatan Görmez, günümüzde bu tecrübenin insanlık tarafından unutulduğunu kaydetti.

İslam dünyasının ve Müslümanların bu tecrübeyi güncelleyerek günümüze taşımada da zayıf kaldığını belirten Görmez şöyle konuştu:

“Biz kudretli tarihimizin birlikte yaşama ahlakı ve hukukunu hep birlikte yenilemeli ve güncellemeliyiz. Güncellediğimiz bu anlayışı Batı idrakine de anlatabilmeliyiz. Ta ki bu idrak, tarihte olduğu gibi bugün de korku, nefret ve düşmanlık üretmesin. Üzülerek belirtmek isterim ki, İslamofobi bir korku olmaktan çıkmış, bir nefrete, düşmanlığa ve ayrımcılığa dönüşmüştür. Bu gördüğüm aydın yüzler, bütün bu korkuları inşallah ortadan kaldıracaklardır. Tabi ki, bunun sebeplerini hep başka yerlerde aramak doğru değildir. Biz Müslümanların da çok ciddi bir şekilde özeleştiri yapmaya ihtiyacımız var.”

“Bugün İslam dünyasında bir akıl tutulması namazı kılmaya ihtiyacı var.”

Bugün İslam dünyasında bir akıl tutulması var. İslam fıkhında ay tutulması ve güneş tutulması için sünnet ve nafile olan namazlar vardır. Hüsuf ve küsuf namazı diyoruz. Bugün İslam dünyasının bir akıl tutulması namazı kılmaya ihtiyacı var. Bu da ancak aklın Rahman’a secdesiyle olur ve aklımızı işgal eden her türlü yanlış düşüncelerden arındırmakla olur.

“İslam coğrafyasından yükselen ateş, gelecek kuşaklarımızın idraklerini de yakıyor.”

Bugün İslam coğrafyasının her tarafından ateşler yükseliyor. Bu ateş, çocuklarımızı, bütün insanlarımızı, gelecek kuşaklarımızın idraklerini de yakıyor. Bu idraksizlik başka dünyalarda korkulara ve endişeler yol açıyor yahut korku mühendislerinin ekmeğine yağ çalıyor.

“Acı bir terör hadisesi yaşadık. Ebediyete irtihal eden Mehmet Selim Kiraz’a rahmet; eşine, çocuklarına ve halkımıza başsağlığı diliyorum“

Biz hem Türkiye olarak hem de Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bütün kardeşlerimize ulaşarak İbrahim’in ateşine giden karınca misali, İslam dünyasındaki ateşi söndürmeye çalışıyoruz. Ama ışığın düşmanları ateş söndürenleri de sevmez. Bildiğiniz gibi Türkiye’de, dün çok acı bir terör hadisesi yaşadık. Adliyede, adalet işleriyle uğraşan bir savcımız rehin alınarak katledildi. Ben bu vesileyle ebediyete irtihal eden, savcı Mehmet Selim Kiraz’a rahmet diliyorum. Eşine, çocuklarına ve tüm halkımıza baş sağlığı diliyorum. Siz misafirlerin duası makbuldür. Her birinizi bir Fatiha okumaya davet ediyorum.

Başkan Görmez’in bu sözleri üzerine, Slovenya Müftüsü ve beraberinde 26 kişiden oluşan din görevlileri Mehmet Selim Kiraz için Fatiha okuyup, dua etti.

Konuk Müftü Grabus da şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’a rahmet ve ailesine, yakınlarına başsağlığı diledi.

Müftü Grabus, bölgelerinde İslam söz konusu olduğunda yanlış ifadelerin kullanıldığına temas eden ederek “Onun için bu zor devirlerde, dostlara sahip olmak bizim için son derece onur vericidir.” dedi.  Diyanet İşleri Başkanlığının hizmetlerini takip ettiklerini kaydeden Grabus şöyle konuştu:
“Biz din görevlileri ve imamlar, ceddimizden gelen o halis İslam’ın yüzünü göstermeye çalışıyoruz. İşte o yüzden Diyanet İşleri Başkanlığı, sadece Türkiye’de yaşayan Müslümanlar için değil, bizim için de çok önemli bir kurumdur. Çünkü bizim İslam’ın halis yüzünü göstermeye çalışan ceddimiz, hep eğitimini burada almışlar. İşte bu büyük ülke sayesinde İslam’ın hakiki ve halis yüzünü biz burada öğrenmişiz.”

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.