1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. İslam Dünyası Sosyal Bilimlere önem vermeli
İslam Dünyası Sosyal Bilimlere önem vermeli

İslam Dünyası Sosyal Bilimlere önem vermeli

'İslam dünyasında yaşanan karmaşıklığın yeniden düzelmesi için Müslümanların sosyal bilimlere önem vermesi gerekir' dedi.

A+A-
Kocaeli 6. Kitap Fuarı na katılan Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, İslam dünyasındaki yozlaşmaların Müslümanları küreselleştirdiğini söyleyerek. "İslam dünyasının bir ekonomik yapıya, sosyal yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün değildir. 
 
Müslümanlar yeni bir sosyal yapı kurmadıkları için küreselleşmeye devam edeceklerdir. 
 
İslam dünyasında yaşanan karmaşıklığın yeniden düzelmesi için Müslümanların sosyal bilimlere önem vermesi gerekir" dedi. 
 
İSLAMİ KANALLAR DİNE ZARAR VERİYOR 
Müslümanların tüketim toplumlarına özendiğini vurgulayan Kırbaşoğlu, "İslam'ı kanallara baktığımızda ise batının kanallarındaki küreselleşme politikasından hiçbir farkının olmadığını görüyoruz. İslami kanalların reklamlarında arlık batı toplumlarındaki insanların yaşamına özendiren içerikler yayınlanmaktadır. Artık Müslümanlar, batı toplumlarının yaşamlarını özenmeye başladılar" diye konuştu. 
 
MÜSLÜMANLAR FELSEFEDEN KAÇMAMALI 
İslam dünyasında yaşanan karmaşıklığın yeniden düzelmesi için Müslümanların sosyal bilimlere önem vermesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu. "İslam dünyasının gerçek Müslümanlığı yeniden hatırlaması için sosyal bilimlere önem vermesi gerekmektedir. 
 
Sosyal bilimler son yüzyılda İslam dünyasının ilerleyemediği alandır. Fakat geçmişe baktığımızda İslam dünyasına yön verenlerin sosyal bilimler ve özellikle de felsefeyle uğraşan insanlar olduğunu görüyoruz. Müslümanlar olarak artık felsefeden kaçan bir düşünceye sahip olmamamız gerekiyor" ifadesini kullandı.
 
haberler.com

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum