İslam dünyası Konya’da buluşuyor

İslam dünyası Konya’da buluşuyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatı’nın 30. Yönetim Kurulu ve İşbirliği Fonu Toplantısı’nın 11-13 Ağustos tarihlerinde Konya’da yapılacağını söyledi.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 11-13 Ağustos tarihleri arasında Konya’da düzenlenecek İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatı’nın (OICC) 30. Yönetim Kurulu ve İşbirliği Fonu ile 4. Dijital Etkileşim Komitesi Toplantısı hakkında basın toplantısı düzenledi. Japon Parkı’nda düzenlenen ve OICC Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Hamdi Mustafa’nın da katıldığı toplantıda, dünyanın birçok önemli kuruluşunda Konya’yı ve Türkiye’yi temsil ettiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapılan çalışmaların Konya’nın dış dünyadaki yükselişinin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

"DÜNYA ÜLKELERİNDEN BİRÇOK BELEDİYE BAŞKANINI AĞIRLAYACAĞIZ"

Konya’nın 2016 yılında İslam Dünyası Turizm Başkenti ilan edildiğini hatırlatan Başkan Akyürek, “Bütün bu çalışmalar aynı zamanda 2016 yılına yönelik. Konya, gelecek yıl birçok toplantıya ev sahipliği yapacak. Belediye olarak 2016 yılına hazırlık yapıyoruz. İslam Kültür Merkezi, Ecdad Parkı, Mevlana Kültür Merkezi bölgesinde tamamlayacağımız çalışmalar, Mevlana Müzesi ve Konya Müzesi çalışması, Endülüs Parkı çalışmasını bu tarihlere yetiştirerek, kültürel çalışmaların yanında fiziki olarak da farklı bir mana ortaya koyacağız” dedi. İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatı toplantılarında dünya ülkelerinden birçok belediye başkanını ağırlayacaklarını kaydeden Başkan Akyürek, 2016 yılında daha büyük çaplı, tüm üyelerin ve dünya belediyelerin katılacağı genel kurul ve toplantıya ev sahipliği yapmak istediklerini, bununla ilgili kararların da bu toplantıda alınacağını ifade etti.

Yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte Konya’nın tamamındaki tarihi ve kültürel değerlerin tanıtılması için çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Akyürek, Konya’nın birçok ilçesinde restorasyon ve düzenleme çalışmaları yapıldığını, bunların Konya turizminin, Konya geleceğinin altyapısı oluşturduğunu dile getirdi. Yerel yönetimler olarak Konya’nın her alanda gelişmesinin lokomotifi olmak olmayı amaçladıklarını dile getiren Başkan Akyürek, “Konya’nın her alanda gelişimini, yükselişini hep birlikte daha yukarıları taşımamız gerekiyor. Çünkü Konya, tarihten gelen sorumluluğu nedeniyle bir model şehirdir. Konya’mızda böyle bir programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatı’nın 30. Yönetim Kurulu ve İşbirliği Fonu ile 4. Dijital Etkileşim Komitesi Toplantısı 11 Ağustos Salı günü saat 10.00’da Dedeman Otel’de başlayacak. Toplantılar 3 gün sürecek.

IHA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.