1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. İslam Coğrafyaları öğrencilerinden birlik çağrısı
İslam Coğrafyaları öğrencilerinden birlik çağrısı

İslam Coğrafyaları öğrencilerinden birlik çağrısı

İslam aleminin üç düşmanı vardır: Cehalet, zaruret, ihtilaf. Bu üç düşmana karşı san′at, marifet, ittifak silâhıyla cihad etmek

A+A-
Risale Haber-Haber Merkezi
 
Genç Birlik Van Şubesi Tarafından İslam Coğrafyaları Öğrenci Çalıştayı yapıldı.
Van Birlik Vakfı’na Bağlı Genç Birlik Tarafından Üniversite öğrencileri arasında İslam coğrafyaları öğrenci çalıştayı yapıldı. 
 
Çalıştaya Türkiye, Suudi Arabistan, Suriye, Ürdün, Filistin başta olmak üzere çeşitli ülkelerden temsilen üniversite öğrencileri katıldı.
 
Selamlama konuşmasını Birlik Vakfı Van Şube Başkanı Rasim Aslan yaptı:
“İslam ülkeleri hep sıkıntı ve cefa içindedir. Yüzyıllardır zulmün olduğu bu topraklar artık sorunlarının çözülmesini ve sıkıntılarının giderilmesini istemektedir. Bu sorunların giderilmesi için neler yapılabilir? Nasıl bir metot izlenebilir? Bu konuda İslam ülkelerinden gelen öğrenciler ile bu sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirmeye çalışacağız.
 
“İslâm ülkelerin¬den bugün bağımsız olan Mısır, Pakistan, Malezya, Bangladeş, Afganistan, Somali, Sudan, Brunei, Nijerya İngilizlerin; Cezayir, Cibuti, Çad, Fas, Gine, Mali, Moritanya, Nijer ve Tunus Fransızlar'ın; Endonezya İngiliz ve Hollandalıların işgali altındadır. Batının, Osmanlı Devletini parçalamasıyla yeni kurulan islam ülkelerini işgal ederek çok büyük zulümlere maruz bırakmıştır.
 
“Ey ehl-i iman! Zillet içinde esaret altına girmemek isterseniz, aklınızı başınıza alınız! İhtilafınızdan istifade eden zalimlere karşı “Müminler sadece kardeştirler” mealindeki ayetin kal'a-i kudsiyesi içine giriniz; tahassun ediniz. Yoksa ne hayatınızı muhafaza ve ne de hukukunuzu müdafaa edebilirsiniz” diyor Bediüzzaman Said Nursi hazretleri. Eğer batının esaretine girmek istemiyorsak, birlik içinde hareket etmek istiyorsak, bu çalıştayın bir basamak olacağı çalışmalar, buna hizmet edecek ve vesile olacaktır.
 
Daha sonra Genç Birlik Başkanı Nurullah Tuna İslam Coğrafyalarından Van’a okumaya gelen öğrencilerle İslam coğrafyalarının sorunları ve çözüm önerileri üzerine sunum yaptı. Çalıştayın ilk oturumunda katılımcılar kendi ülkelerindeki sorun ve sıkıntıları anlattı. Daha sonra çözüm önerileri ele alındı.
 
Program sonuç bildirgesinin okunmasından sonra Kur’an-ı Kerim tilavetiyle sona erdi.
 
İSLAM COĞRAFYALARI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ
 
1-Ümitsizliğe düşmemek. Arap uyanışıyla gördük ki biz Müslüman halklar birlik içinde olduğumuz zaman ancak güçlüyüz.
 
2-Müslümanlar arası imani ve İslami bağların oluşması lazımdır. Müslümanlar bu nurani bağları öğrenmelidir.
 
3-İslam ülkeleri arasında ortak bir ekonomi teşkilatı kurulmalı. Ortak sosyal yapılar oluşturulmalı. Ortak savunma anlayışına geçilmeli.
 
4-Adaletin tesisi için Kur’an’i bir yönetim uygulanmalı.
 
5-Müslümanları korumak için birlik olup çalışmalı ve kuvvetli olmalı.
 
6-İslam aleminin üç düşmanı vardır: Cehalet, zaruret, ihtilaf. Bu üç düşmana karşı san′at, marifet, ittifak silâhıyla cihad etmek.
 
7-İttihad-ı İslam sağlanmalı.
 
8-Daha sonra belirlenecek bir tarihte İslam coğrafyalarının sorunlarının konuşulacağı ve çözüm önerilerini tartışılacağı bir kongre düzenlemek.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.