İslam alemini bu kampanyaya davet ediyoruz

İslam alemini bu kampanyaya davet ediyoruz

İslam dünyasından sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Yemen'deki savaş, sonuçları ve planlanan insani yardım faaliyetlerinin tartışılacağı "Uluslararası Yemen İnsani Yardım Konferansı" başladı.

A+A-

İslam dünyasından sivil toplum kuruluşları, Yemen'deki savaş, sonuçları ve planlanan insani yardım faaliyetlerinin tartışılacağı konferansta bir araya geldi. 

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) öncülüğünde organize edilen ve iki gün sürecek konferansa, İslam İşbirliği Teşkilatı, Uluslararası Camiler Konseyi, Dünya Müslüman Gençlik Birliği ve Yemen İnsani Yardım Birliği de destek veriyor.

Gorrion Hotel'deki konferansın açılışında davetlilere hitap eden İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt, İslami sivil toplumun hayırlı bir iş için bir araya geldiğini söyledi.

Kurt, etkinliğin tarihe düşülen bir not olduğunu belirterek, insanlık adına dünyaya önemli bir mesaj verildiğini dile getirdi. Yemen'in ikinci bir Suriye olmasını istemediklerine vurgu yapan Kurt, "Bizler meşru yönetimlerin, birtakım kirli ve karanlık hesaplarla, darbelerle değişmesini kabul etmiyor, gasbedilen hakların iadesini talep ediyoruz. Uluslararası toplum ve özellikle BM, maalesef her zaman olduğu gibi yine duyarsız. Koca bir ülke, tamamen dış kaynaklı kirli oyunlarla mezhep temelli politikalar zemininde sefalete ve istikrarsızlığa mahkum edildi" diye konuştu.

Savaş nedeniyle milyonlarca insanın temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiğine dikkati çeken Kurt, ülke genelinde ticari hayatın durma noktasına geldiğini ve önemli bir güvenlik sorunu olduğunu kaydetti.

Yemen'de dökülen kanın kendi kanları olduğunu anlatan Kurt, şöyle devam etti:

"Asırlarca Osmanlı Devleti'nin Haremeyn-i Şerifeyn'in kapısı hükmünde stratejik öneme haiz gördüğü bu coğrafya bugün maalesef haksız bir savaşa sürüklenmiş durumda. Çok değil, bir asır evvel o kutsal toprakları İngiliz saldırılarından korumak adına bölgeye giden askerlerden Türkiye'de hemen hemen her aileden Hicaz-Yemen cephesinde kalmış bir şehit vardır. Bizim ülkemizde bugün bile dinlenen en acıklı türküler, o savaşa gidip de dönemeyen yüz binlerce Yemen şehidi için yakılmıştır."

İDSB Genel Sekreteri Kurt, sivil toplum kuruluşları olarak Yemenlilerin sıkıntılarını paylaşmaya ve zor durumlar karşısında onların yanında olmaya gayret ettiklerini anlattı.

Konferans boyunca insani yardım, sağlık, eğitim konularının tartışılacağı bilgisini veren Kurt, "Başta Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları ve iş adamları olmak üzere tüm İslam alemini bu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz" dedi.

- "Allah bize birlik olmayı emrediyor"

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhyiddin Ali Karadaği ise Müslümanların yekvücut olduğunu belirterek, Yemen'in de bu vücudun bir parçası olduğunu söyledi.

Karadaği, içinde bulunulan dönemde bundan daha iyi bir benzetmenin olamayacağını aktararak, "Burada olmaktan onur duyuyorum. Allah'ın rahmeti ve şefaati üzerinize olsun. Türk halkı olarak bizlere gösterilen çabalara teşekkür ediyoruz. İyi ruha sahip insanlar bir araya gelince içinden çıkılmayacak sıkıntı yoktur. Çok tehlikeli bir süreçten geçiyoruz. Bütün bölgeyi yakan bir ateşle karşı karşıyalar. Siyonist bir saldırı karşısındalar. 1960'tan bu yana başlayan bu fırtınaya rağmen Türkiye ve Körfez ülkelerinin katkılarıyla bu bölge ayakta kalacaktır. Bu birliği ve mücadeleyi bir araya getirelim. Yaralı insanların yaralarını saralım" ifadelerini kullandı.

Karadaği, Yemen'in yeniden inşa edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, bunun için Marshall yardımları benzeri yardımlar oluşturulması önerisi getirdi.

Yemen'e yardım noktasında çok önemli bir yerde olduklarını anlatan Karadaği, şunları söyledi:

"Yemen'in karşılaştığı durum kimsenin yararına değildir. Sadece para yardımı değil, inanç olarak da yardımlaşmak gerekir. Sadece yardımla kafi kalınmamalı, bunun da ötesi amaçlanmalı. Manevi destek de verilmeli. Doğu ve Batı Almanya tek devlet olmak için nelerden feragat ettiler? Bu sayede güçlü bir ekonomi oldular. Körfez ülkeleri olarak Yemen'i de buranın parçası olarak düşünmek gerekir. Dünya artık büyük gruplar halinde bir oluşuma doğru ilerliyor. Artık her şeyi bu birlik üzerine inşa etmeliyiz. Allah, bize bir olmayı emretmiş. Neden bu entegratif yapıdan kaçıyoruz ki? İslami anlamda faaliyet gösteren 95 bin bilim adamı var. Gelin cansiperane şekilde bir araya gelelim. Bu Allah'ın emri olarak da telakki edilmeli."

Karadaği, Müslümanlara, Yemen'in insanlarına sahip çıkma çağrısı yaparak, bunun ancak birlikle olacağını söyledi. Stratejik bir plan oluşturulması gerektiğini dile getiren Karadaği, Türkiye'nin, yerlerinden edilen insanlara sığınak olduğunu kaydetti. 

Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Siyasi Kuruluşlar Daire Başkanı Alp Ay, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve Bahreyn'in öncelikli insani yardımlar konusunda Yemen'i öncelediklerini belirterek, Yemen'e önce acil insani yardımları sürdürmeye kararlı olduklarını anlattı.

Son olarak Aden'e yardım ulaştırdıklarını hatırlatan Ay, "Yemen'de istikrar ve barışın sağlanması için destek verirken, sizlerin öncülüğünde Yemenli kardeşlerimize yardımların devam edeceğini vurgulamak isterim. Buraya gelen konuklarımızın buraya ulaşmalarını sağlayanlara teşekkür ediyorum. Bu tablo çok önemlidir" diye konuştu.

Furat: Ekmeğimizi bölüşmeyi borç biliyoruz

AFAD Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Furat da kurum olarak Suriye'den gelenleri misafir etmekten son derece mutlu olduklarını aktararak, her türlü yardımı yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Suriye ve Irak'tan gelenlere yaptıkları yardımları anlatan Furat, şöyle devam etti:

"Kendi ekmeğimizi kardeşlerimizle bölüşmeyi ve her türlü yardımı yapmayı borç biliyoruz. Kendi ülkemizde olanlara yardım etmekle kalmadık. Bu taşın altına bütün sivil toplum kuruluşlarının, iş adamlarının ellerini koymalarını bekliyoruz. İslam dünyasından gelen kardeşlerimizden ellerinden gelen desteği istiyoruz. Onların yanında olduklarını ortaya koymalarını bekliyoruz."

Öte yandan, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak'ın da katıldığı açılışta, Yemen Ticaret Odası Başkanı Hasan Al Kabus ve Yemen İnsani Yardım Birliği Genel Sekreteri Hamid Ziyad da selamlama konuşması yaptı.

Programda ayrıca Kuveyt, Sudan, Katar ve Bahreyn'den gelen kuruluşlar adına temsilciler teşekkür konuşmaları gerçekleştirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da programa bir mesaj göndererek, çalışmaların faydalı olmasını temenni etti.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansta, Yemen'deki iç savaşı anlatan belgesel ve kısa filmler gösterildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum