İşitme Engellilere Dini Kavramları Öğretecekler

İşitme Engellilere Dini Kavramları Öğretecekler

Diyanet Işleri Başkanlığı’na bağlı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından işitme engelli vatandaşlara dini kavramların öğretilebilmesi için düzenlenen 'Işittik ve Itaat Ettik' adlı seminer Rize’de başladı.

A+A-

Yusuf Karali Eğitim Merkezi’nde yapılan seminere Türkiye'nin 81 ilinden Kur’an kursu hocalığı yapan 147 kursiyer katıldı. Türkiye’de sadece Rize’de yapılan ve 10 gün sürecek eğitim programı sonrası kursiyerlere işitme engellilerin rahatlıkla anlayabileceği şekilde dini kavramlar öğretilecek.

Diyanet Işleri Başkanlığı’na bağlı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki Yaygın Dini Eğitim Daire Başkanı Belgin Konarılı Aydın, Diyanet Işleri Başkanlığı olarak 2 yıl önce 'Işittik ve Itaat Ettik' projesini hazırladıklarını belirterek, "Proje ile işitme engelli vatandaşlarımız için din eğitimi programları yapmaya karar verdik. Milli eğitimdeki öğretmenler, Diyanet Işleri Başkanlığı'mızdaki hocalar, Türk Dil Kurumu’ndaki üyeler ve aynı zamanda işitme engelli vatandaşlarımızla bir ekip kurduk. Işitme engelli vatandaşlarımıza hangi kelimeleri hangi şekillerle öğreteceğimiz konusunda karar verdik.” dedi.

2 yıl devam eden proje sonucunda Türk Işaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü kitabını hazırladıklarını ifade eden Aydın, “Türkiye'nin 81 ilinden Rize’ye gelen Kur’an kursu hocalarımız bu sözlüğü öğrenerek kendi illerinde işitme engellilere yönelik işaret dili din eğitimleri verecekler. Işitme engelli vatandaşlarımıza isteği doğrultusunda sınıflar açacağız. Onlara Kur’an-ı Kerim ve dini kavramları işaret dili ile öğreteceğiz. Sadece Türkiye’de değil Islam dünyasındaki Müslüman ülkelerde de kullanılabilecek bir sözlük yaptık. Burada yapılacak eğitimler sonrası şubat ayından sonra işitme engellilerimize eğitimlerini vermeye başlayacağız.” diye konuştu.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.