‘IŞİD, topraklarının dörtte birinden fazlasını kaybetti’

‘IŞİD, topraklarının dörtte birinden fazlasını kaybetti’

IŞİD'in Ocak 2015'ten bu yana kontrolündeki toprakların yüzde 28'ini kaybettiği bildiriliyor.

A+A-

Yeni bir araştırma, topraklarının yaklaşık yüzde 14'ünü 2015'te yitiren örgütün kaybının 2016'daki kayıplarıyla yüzde 28'e ulaştığını ortaya koydu.

İngiltere merkezli araştırma kuruluşu IHS'nin yayımladığı yeni bir araştırmaya göre IŞİD, Ocak 2015'ten bu yana kontrolündeki toprakların yüzde 28'ini kaybetti. Böylece topraklarının yaklaşık yüzde 14'ünü 2015'te yitiren örgütün kaybı 2016'daki kayıplarıyla yüzde 28'e ulaştı.

IHS araştırmasını yansıtan BBC'ye göre, bu yılın ilk dokuz ayında IŞİD'in kontrolündeki toprakların yüz ölçümü 78 bin kilometrekareden 65 bin 500 kilometrekareye düştü. Örgütün şu anda kontrolünde bulunan bu alan, Sri Lanka'nın yüzölçümüyle aynı

Buna karşın IŞİD'in son üç ay içindeki toprak kaybı ise yavaşladığına, Temmuz ayından bu yana sadece 2 bin 800 kilometrekarelik alan kaybettiğine dikkat çekiliyor.

IHS, bu yavaşlamanın Rusya'nın IŞİD hedeflerine yönelik saldırılarının azalmasıyla aynı döneme denk geldiğini belirtti.

IHS'nin Rusya uzmanı Alex Kokcharov, "Geçen Eylül ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın görevinin uluslararası terörizmle ve özellikle de IŞİD'le mücadele olduğunu söyledi" dedi ve ekledi:

"Verilerimiz bunun böyle olmadığını ortaya koyuyor. Rusya'nın önceliği Esad yönetimine askeri destek sağlamak ve büyük ihtimalle Suriye iç savaşını çok taraflı bir çatışmadan, sadece Suriye yönetimi ve IŞİD gibi cihatçı grupların olduğu iki taraflı bir çatışmaya dönüştürmek; dolayısıyla da muhalefete uluslararası desteği zayıflatmak."

-"ÖLÇEK OLARAK KÜÇÜK OLSA DA STRATEJİK AÇIDAN ÖNEMLİ KAZANIMLAR"-

Bununla birlikte uzmanların örgütün son aylardaki kayıplarının da önemli olduğunu söylediklerinin belirtildiği haberde şöyle devam edildi:

"IŞİD, Türkiye tarafından düzenlenen operasyonla Cerablus bölgesinde güneye doğru geriletildi. Irak güçleri örgütün bu ülkedeki kalesi Musul'un 60 km güneyindeki, stratejik bir konumdaki Kayyarah Hava Üssü'nde denetimi ele geçirdi. Suriye Demokratik Güçleri (SDF) Menbiç kasabasını ve çevresindeki yolları ele geçirerek IŞİD'in 'fiili başkenti' Rakka ile Türkiye sınırı arasındaki bağlantıyı kesti."

-"TEMMUZ'DAN BU YANA KAYIPLAR STRATEJİK ÖNEM AÇISINDAN BENZERSİZ"-

IHS'in kıdemli uzmanı Columb Strack, "IŞİD'in Temmuz ayından bu yana yaşadığı toprak kayıpları ölçek anlamında nispeten az ancak stratejik önem açısından benzersiz" dedi.

Bu arada bu ayın sonunda başlaması beklenen Musul operasyonunun başarılı olması durumunda örgütün büyük bir darbe alacağı düşünülüyor. BBC'ye göre, Iraklı yetkililer Musul'un alınmasıyla ülkede IŞİD'in kontrolünün tamamen ortak kalkacağını söylüyor.(ANKA)(CN/TA)

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.