1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Isı Yalıtımı, Konut Alacakların Aradığı Birinci Özellik
Isı Yalıtımı, Konut Alacakların Aradığı Birinci Özellik

Isı Yalıtımı, Konut Alacakların Aradığı Birinci Özellik

Konutlarda ses ve ısı yalıtımı, vatandaşın birinci derecede önem verdiği özelliklerin başında geliyor. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYDODER) tarafından yapılan ankette, satın alınacak konutta bulunması istenen...

A+A-
Konutlarda ses ve ısı yalıtımı, vatandaşın birinci derecede önem verdiği özelliklerin başında geliyor.
 
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYDODER) tarafından yapılan ankette, satın alınacak konutta bulunması istenen özelliklerin önem sırası tespit edilmeye çalışıldı. Vatandaşların yüzde 99’u, satın alacağı konutta ses ve ısı yalıtımı ile gaz ve yangın alarmı olup olmadığına büyük önem veriyor. Konut tercihinde Amerikan mutfak talebi yüzde 63 ile en düşük oranda kaldı. Vatandaşların yüzde 97’si jenaratör, yüzde 91’i ebeveyn banyosu, yüzde 90’ı ankastre mutfak, internet bağlantısı, görüntülü diafon ve dekoratif dış cephe, yüzde 87’si gömme dolap, yüzde 85’i dairenin kendine ait deposu, yüzde 85’i klima, yüzde 77’si giyinme odası, yüzde 70’i beyaz eşya ve panjur, yüzde 68’i ütü odası ve yüzde 67’si jakuzi olup olmadığına bakıyor.
 
Araştırma kapsamında konut satın alma kararını etkileyen faktörlerin önem düzeyi de sorgulandı. Görüşmeye katılanların verdiği cevaplara göre konut satın alırken en etkili faktörün yüzde 91’le fiyat ve ödeme şartları olduğu ortaya çıktı. Merkeze yakın olma faktörü yüzde 90’la ikinci sırada, sahip olduğu konum/mevki faktörü yüzde 89’la üçüncü, sosyal imkanlar özelliği yüzde 83’le dördüncü, gelir getirmesi ve aynı statüde kişilerle birlikte yaşama faktörleri ise yüzde 80’le beşinci sırada yer aldı.
 
Araştırmanın sonuç bölümünde, konut özelliklerinde aile ihtiyacına yönelik hizmet ve donanımların ön plana çıktığı, bireysel ihtiyaçlar ile sosyal ilişkileri geliştirmeye yönelik geleneksel olmayan olanakların ise çok önemli olmadığı değerlendirmesine yer verildi.
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.