Irkçılar azıttı

Irkçılar azıttı

Avrupa'daki göçmen alarmı nedeniyle Merkel ve Hollande acilen bir araya gelirken Alman ırkçıların Saksonya eyaletindeki mülteci yurtları önünde düzenlediği gösteriler şiddete dönüştü.

A+A-

PEGİDA (Avrupa'nın İslamlaştırılmasına karşı Yurtsever Avrupalılar) hareketinin başladığı ve Almanya'nın aşırı sağ örgütlenmenin merkezi sayılan doğudaki Saksonya eyaleti Almanya'ya sığınan mülteci adayları için tehlikeli bölge haline geldi. Pirna kenti yakınlarındaki Heidenau'da kurulan geçici mülteci barınakları önünde üst üste iki gece gösteri yapan aşırı sağcılar, onları protesto eden sol gruplar ve aralarına giren polis ekipleriyle çatışmış ve emniyet görevlilerine taş, şişe ve havai fişekle saldırdı.

Çok sayıda polisin yaralanmasıyla sonuçlanan olayların ardından Alman polis sendikası, Almanya'daki bütün mülteci yurtlarının çevresinde gösteri yapmanın yasaklanmasını talep etti. Sendika başkanı Rainer Wendt bir gazeteye verdiği demeçte bir sonraki gösteri ve taşkınlığın nerede olacağı kestirilemeyeceğinden bütün mülteci yurtlarının çevresinin güvenlik bölgesi ilan edilmesi ve polise kimlik kontrolü yapma ve şüphelileri bölgeye girişten men etme yetkisi verilmesini istedi.

MUHALEFET TEPKİLİ

Şiddet olaylarına sahne olan Heidenau'nun belediye başkanı Jürgen Oppitz mülteci gruplarının gelişinden belediyelerin son dakikada haberdar edilip, kendilerinden boş binaları tahsis etmelerinin istendiğini belirterek, güvenlik önlemleri de dâhil olmak üzere organizasyon çalışmalarını zamanında yetiştiremediklerini söyledi. Muhalefet partilerinden sonra koalisyon hükümetinin küçük ortağı Alman Sosyal Demokrat Partisi de mültecileri hedef alan taşkınlıklar hakkında şimdiye kadar susmayı tercih eden başbakan Angela Merkel'İ eleştirdi. Partinin genel sekreteri Yasmin Fahimi, “Almanya'da yabancı düşmanlığına ve şiddete katiyetle hoşgörü gösterilmeyeceğini” belirtti.Heidenau'ya giden başbakan vekili ve ekonomi bakanı Sigmar Gabriel, 'ortalığı karıştıranlara' fırsat verilmemesi gerektiğini söyledi. Belediye Başkanı Opitz 'olumlu sinyaller' vermesi için Başbakan Merkel'i de Heidenau'ya beklediklerini belirtti.

Yeni Şafak 

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.