Irıskeldi Hac Cami Astana'ya enerji veriyor

Irıskeldi Hac Cami Astana'ya enerji veriyor

Şehre yeni inşa edilen cami, bahçesindeki güneş panelleri sayesinde hem kendi elektriğini üretiyor hem de Astana'nın elektrik ihtiyacının bir bölümünü karşılıyor.

A+A-

Kazakistan’ın başkenti Astana’da inşa edilen Irıskeldi Hac Cami, güneş panelleri sayesinde ihtiyacı olan elektriği karşılarken artan enerji de şehre dağıtılıyor.

Ünlü Kazak mimarı Sagındık Janbolatov'un tasarladığı cami, şehrin tam ortasından geçen Esil Nehri'nin kıyısında yer alıyor.

İnşasına 2016 yılında başlanan ve bu yıl tamamlanan, ramazan ayının ilk günlerinde de ibadete açılması planlanan cami, ülkede elektriğini kendi üreten ilk cami olarak biliniyor.

2 bin 250 metrekare kapalı alanda aynı anda 750 kişinin ibadet edebileceği cami, elektriği bahçesinde yerleştirilen 800 güneş panelinden sağlıyor.

Yaklaşık 26 metrelik bir kubbe ve üçgen eğimli düzlemlerden oluşan cami, dıştan bakıldığında bir çiçeği anımsatıyor.

Kazak mitolojisindeki “kutsal tüy” şeklinde yapılan caminin tek minaresinin yüksekliği 43 metre.

Cami şehre de elektrik dağıtıyor
Camiyi inşa eden firmanın elektrik başmühendisi Bahtiyar Kozubayulı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caminin ülkede alternatif enerji kaynağının kullanıldığı ilk cami olduğunu söyledi.

Bahçede 800 güneş panelini yerleştirdiklerini aktaran Kozubayulı, "İbadethane gerektirdiğinden fazla elektrik üretiyor. Şu an panellerin yüzde 70’i çalışıyor ve saatte 120 kilovata kadar elektrik üretiyor.” dedi.

Kozubayulı, güneş panellerinin diğer kısmının da yakın bir zamanda devreye alınmasıyla üretilen elektrik miktarının saatte 250 kilovata kadar çıkacağını dile getirerek, “Caminin ısı sistemi ve aydınlatması için saatte 20-30 kilovat elektrik gerekiyor ve bu üretilen enerjinin yüzde 30'unu oluşturuyor." diye konuştu.

Camiden artan elektriği şehre dağıtmaya başladıklarını aktaran Kozubayulı, güneş panellerin devreye alınmasından itibaren şehre 3 bin 400 kilovat elektrik dağıttıklarını sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.