İran'ın eğitim sorunu: Binlerce çocuk okula gidemiyor

İran'ın eğitim sorunu: Binlerce çocuk okula gidemiyor

İran'ın güneydoğusundaki Sistan ve Beluçistan eyaletlerinde büyük bir eğitim krizi yaşanıyor. Eğitimsizlik güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA'ya göre, ülkenin güneydoğusunda, Pakistan sınırında bulunan Sistan ve Beluçistan eyaletindeki on binlerce çocuk, çeşitli nedenlerle ilköğretimden mahrum bırakıldı.

Sistan ve Beluçistan eyaletini ülkenin en "mahrum bırakılmış bölgesi" olarak niteleyen eyaletin Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Nevruzi, ülke genelinde eğitimini sürdüremeyen 142 bin çocuğun yaklaşık yüzde 50'sinin Sistan ve Beluçistan eyaletinde olduğunu söyledi.

"Kız çocukları kültür ve gelenekler nedeniyle eğitimden mahrum bırakılıyor"

Eyalette özellikle kız çocuklarının bölge halkının kültür ve gelenekleri nedeniyle eğitimden mahrum bırakıldığını ifade eden Nevruzi, "Eğitimden geri kalanların çoğunluğunu erken yaşta aileleri tarafından evlendirilen kırsal kesimde yaşayan kız çocukları oluşturuyor" dedi.

Kırsal kesimlerde okulların yerleşim yerlerine uzak olmasının da çocukların eğitimden mahrum kalmasına neden olduğunu dile getiren Nevruzi, bu sorunu gidermek için bölgede birçok yeni okulun açıldığını belirtti.

Zahidan kenti milletvekili Alim Yar Muhammedi ise, çocukların eğitimden mahrum bırakılmalarının bölgede güvenlik sorunlarına yol açtığına dikkat çekti.

Bölgedeki terör gruplarının eğitimlerine devam edemeyen kişilerden faydalandığını belirten Muhammedi, "Araştırmalar, terör gruplarına genellikle düşük eğitimli ya da okur yazar olmayan kişilerin katıldığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.