Iraklı hastaların tedavide tercihi İstanbul

Iraklı hastaların tedavide tercihi İstanbul

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki kanser hastalarının, kaliteli hizmet, cazip fiyatlar ile dil bilen personel avantajı nedeniyle tedavi için İstanbul'daki özel hastaneleri tercih ettiği belirtildi.

A+A-

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Halis Kadir, yaptığı açıklamada, kanser tedavisi için yurt dışında hizmet arayışına girdiklerini, kalite, rekabet gücü, bölgeye yakınlığının yanı sıra tedavi ücretlerinin uygunluğu nedeniyle tercihlerinin Türkiye olduğunu belirtti.

Türkiye'den özel bir hastaneyle 1 Aralık 2013'te yaptıkları anlaşma kapsamında ışın tedavisi alması gereken maddi durumu yetersiz 20 kanser hastasını Türkiye'ye gönderdiklerini belirten Kadir, "Hastaneye iki günlük ışın tedavisi için 4 bin 500 dolar, dört günlük tedavi için 5 bin 500 dolar, tahliller için 650 dolar ödenecek. Hastanede Soranice bilen tercüman bulunduruluyor. Hastalar, her fırsatta duydukları memnuniyeti dile getiriyor" diye konuştu.

Kadir, Türkiye’ye gönderilecek kanser hastaları ile refakatçilerinin uçak biletlerinin de en düşük fiyattan belirlenerek bakanlık tarafından karşılandığını kaydetti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde, 69 devlet hastanesi, 45 özel hastane ile 147 sağlık ocağı faaliyet gösteriyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.