İnternette güvenli alışveriş dönemi başlıyor

İnternette güvenli alışveriş dönemi başlıyor

Güvenlik ve gizlilik noktasında tüketicilerin endişelerini gidermek için güven damgası getireceklerini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, E-Ticaret'te güven damgası ile tüketicilerin güvenli alışveriş yapacağını söyledi.

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Elazığ’da İmam Hatipler Bölge Koordinasyon toplantısına katıldı. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkci, “Elazığ’a İmam Hatipler Platformu’nun toplantısı için gelmiş bulunuyoruz. İmam Hatiplerin Türkiye’deki serüveni Türkiye’nin demokrasi serüveni gibi kimi zaman inişli çıkışlı kimi zaman zirvede kimi zamanda aşağılara doğru inen ama sürekli milletin dilinde taht kuran ve milletin sahiplendiği kurumlar. Bugünde İmam Hatiplerin gelişimi ile ilgili yapılan bir çalışmaya bir iştirak için buradayız” dedi.

E-Ticaret’te güven dönemi

22 Eylül’den itibaren elektronik ticarette güven unsurunu oluşturan güven damgasını kamunun görüşüne açtıklarını ifade eden Bakan Tüfenkci, “Buradaki amacımız internet üzerinden alışverişlerde gizliliği temin etmek. Bu noktada güvenlik ve gizlilik noktasında endişeleri olan tüketicilerin endişelerini gidermek için güven damgasını getiriyoruz. Bundan sonra bu damgayı alan sitelerdeki denetimler ve gizlilik daha bir dikkatli bir şekilde takip edilecek” diye konuştu.

E damgalı sitelerden alışveriş yapan tüketicilerin daha güvenli ve aynı zamanda gizliliğe riayet ettiğini bileceğini aktaran Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti: 

“Bu site üzerinden satılan malların kendilerine ulaşma noktasındaki aksaklıkların olmayacağını garantili olarak görmüş olacak. Bunun biz güvenlik ve hizmet standartlarını denetlerken aynı zamanda getireceğimiz sistemle E-Ticaret üzerinden alışveriş yapan insanların somut bir şekilde bir parfüm markasını elektronik ortamda sipariş ettiğinizde bir başka markayı gönderemeyecekler. Bu damgaya sahip siteler eğer böyle bir şey olduğunda bizler bakanlık olarak müdahil olup gerekli yaptırımları yapabilecek konumda olacağız. Burada güven damgasını sağlayıcı kuruluşlar var. Kamu niteliğindeki meslek kuruluşlarla yetkilendirilmiş anonim şirketler olacak ve bunlar vasıtasıyla bu tür sitelerin denetimini sağlamış olacağız. Bakanlıkların bunun kontrolünü yapacak.”

Bakan Tüfenkci, ayrıca Türkiye ekonomisini büyültmeye çalışırken bir yandan insanlara iş, aş temin etmeye çalıştıklarını, diğer taraftan da terörle de mücadele ettiklerini kaydetti.

“Türkiye büyüme oranlarını sürdürmüş ender ülkelerdendir”

Türkiye ekonomisin son 27 çeyrekte sürekli büyüdüğüne vurgu da yapan Bakan Tüfenkci, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“Bu büyüme çeyreklerine baktığımızda da 21 Avrupa ülkesinin üzerinde bir büyüme sağlayan ve dünyada da son 27 çeyrektir büyüyen ilk 6 ülke arasında yer alıyor. Son zamanlardaki ekonomik büyüme oranlarımızdaki düşmeler esasında iç ve dış talebin daralmasından kaynaklanan düşmelerdir. Türkiye son açıklanan 3,1, oranına baktığımızda 21 Avrupa ülkesinden daha büyük bir kat etmiştir. Yine OECD ülkeleri arasında fark yaparak büyüme oranlarını sürdürmüş ender ülkelerinden birisi. Bazıları bu büyüme oranlarındaki yavaşlamayı bahane ederek sorabilir. Ama ekonomi yönetimi olarak almış olduğumuz tedbirlerle esasında temel anlamıyla ne Türkiye’nin disiplininden taviz veriyoruz nede göstergeleri olumsuza çevirecek işlemlere imza atıyoruz. Moody's esasında not düşürme gerekçelerine baktığımızda gerekçelerin Türkiye’deki alınan tedbirleri ve yapılan işlemleri çokta iyi analiz etmediğini görüyoruz. Bizler Türkiye varlık fonunun oluşturulmasından tutunda, otomatik bir tasarruf sistemine kadar tasarrufu artıracak tedbirlere yönelik yapmış olduğumuz düzenlemeler iç piyasayı rahatlatacak, daralmayı önleyecek tedbirleri almamız gibidir. En son kredi kartlarındaki rahatlamalar ve özellikle yeni den yapılandırma noktasındaki gayret ve çabalarımızın görünmemesi. Ama milletimizin rahat olması lazım. Biz derecelendirme kuruluşlarını her zaman şaşırttık ve mahcup ettik. Türkiye ile ilgili derecelendirme kuruluşlarının yapmış oldukları tahminlerin bugüne kadar büyük bir oranda tutturamadılar. Bundan sonrada bu oranlarının alınmasının Türkiye ekonomisi anlamında gerçekleri yansıtmadığını düşünüyorum.” 

İmam Hatipler Bölge Koordinasyon toplantısında Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye, Vali Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Ömer Serdar, Ejder Açıkkapı ve diğer protokol üyeleri eşlik etti.

 

İHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.