İnternet Kafelerde 26 Oyun Yasaklandı

İnternet Kafelerde 26 Oyun Yasaklandı

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 26 oyunun Kayseri’deki internet kafelerde oynatılmasının yasaklandığını söyledi.

A+A-

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, gençlerin ve çocukların fizyolojik ve psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkilediği tespit edilen 26 oyunun Kayseri’deki internet kafelerde oynatılmasının yasaklandığını bildirdi.

Vali Düzgün, yaptığı açıklamada, gençlerin ve çocukların önemli bir bölümünün gelişen teknoloji ile birlikte zamanlarının büyük bir bölümünü bilgisayar başında oyun oynayarak geçirdiğinin görüldüğünü ifade etti. Düzgün; bir yaşam biçimi haline gelmeye başlayan bilgisayar ve internet kullanımının çocukları zaman zaman olumsuz yönde etkilediğini ve oyunlara aşırı bağımlılık ile günlük yaşamdan soyutlanma sorunlarına neden olabildiğini belirtti. Vali Düzgün, şöyle dedi:

“Gençlerimizin ve çocuklarımızın ilgi gösterdiği bazı oyunlar ise uçucu-uyuşturucu madde kullanımı ile şiddet içermesi nedeniyle suç işlemeye teşvik etmekte, bazı cinsel sapıklıkları ihtiva eden oyunlar ise çocuklarımızın ahlaki gelişimleri ile psikolojik ve fizyolojik gelişimlerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuklarımızın olası mağduriyetleri ile suça sürüklenmelerini önlemek amacıyla internet kafelerde bilgisayar oyunlarının derecelendirilmesi, psikolojik ve fizyolojik gelişimlere olumsuz etkilerini tespit etmek amacıyla kasım ayında bir komisyon oluşturduk.

Erciyes Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Melikşah Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden uzmanların oluşturduğu 10 kişilik komisyon, internet kafelerde kullanımı yaygın olan 58 adet oyun üzerinde detaylı inceleme yaptılar.”

Komisyonun raporu doğrultusunda il genelindeki internet kafelerde oynatılan oyunlardan 18 yaş ve altı için 14, 15 yaş ve altı için ise 12 oyun olmak üzere, toplam 26 oyunun oynatılmasının sakıncalı olduğu yönünde karar alındığını dile getiren Vali Düzgün, " Geleceğimizin emanet edileceği neslin korunması hepimizin görevi. Bilinçli kullanıldığında son derece faydalı olan internet kullanımı konusunda aileler; evde çocukları uzun süre bilgisayarla baş başa bırakmamalı. Çocuklarınızla ne kadar çok ilgilenir, onlara ne kadar çok vakit ayırırsanız, onların gözlerini ekrandan o kadar kolay ayırırsınız.” Düzgün, teknolojiden faydalanırken, yararlarının yanında zararlarının da göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Vali Orhan Düzgün’ün imzasıyla yayınlanarak yürürlüğe giren yönerge gereği, yasağa uymayan internet kafeler hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca cezai işlem uygulanacak.

Aktifhaber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.