İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden bağımsız soruşturma talebi

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden bağımsız soruşturma talebi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Burundi'de geçen hafta 3 askeri kampa düzenlenen saldırıların aydınlatılması için bağımsız soruşturma istedi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Burundi'de geçen hafta 3 askeri kampa yapılan saldırılar hakkında soruşturmanın bağımsız yürütülmesini talep etti.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, cuma günü başkent Bujumbura'daki 3 askeri kampa düzenlenen saldırıların aydınlatılması için bağımsız ve ciddi bir soruşturma yapılması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, kamu düzeni ve güvenlikten sorumlu hükümetin sivillere ateş açılmasını görmezden gelmeye hakkı olmadığı değerlendirmesine yer verildi.

Silahlı kişilerce cuma günü üç askeri birliğe yapılan saldırı ve sonrasındaki çatışmalarda 79'u ayrılıkçı, 8'i asker toplam 87 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD ve Kanada hükümeti dün, Burundi'deki vatandaşlarının, artan şiddet olaylarından dolayı ülkeyi terk etmelerini istemişti.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, hükümetle silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen nisan ayında 3. kez adaylığını açıklamıştı. Anayasa Mahkemesi de "2005'te atamayla göreve gelen Nkurunziza'nın 3. kez aday olmasının önünde yasal bir engel bulunmadığı" yönünde görüş beyan etmişti.

Bunun üzerine, muhalefet ve sivil toplum kuruluşları, kararı protesto için sokaklara dökülmüş, çıkan olaylarda çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. 21 Temmuz'da yapılan devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 69'unu alan Nkurunziza 20 Ağustos'ta yemin etmişti.

BM'nin verilerine göre ülkede olayların patlak verdiği nisan ayından bu yana en az 280 kişi öldü, eylül ayından bu yana da 704 kişi tutuklandı.


AA

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.