İngiltere'deki terör saldırısına dünyadan tepkiler

İngiltere'deki terör saldırısına dünyadan tepkiler

Kanada, Avustralya ve İtalya, Rusya, Fransa ve İran başbakanları ile devlet başkanları İngiltere'deki Manchester Arena konser salonunda meydana gelen saldırıyı kınayarak olayda yaşamını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Kanada, Avusturalya, İtalya, Rusya, Fransa ve İran İngiltere'nin Manchester kentinde bir konser salonunda gerçekleşen terör saldırısını kınadı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yaptığı yazılı açıklamada, "Manchester'da Ariana Grande konserinde öldürülen veya yaralanan çoğu çok genç masum kurbanları duyduğumda harap oldum. Bütün Kanadalılar adına, öldürülenlerin ailelerine ve arkadaşlarına en derin taziyelerimizi gönderiyoruz. Tüm yaralılara acil şifalar diliyoruz." ifadesini kullandı.

Saldırıyı kınayan ve Birleşik Krallık ile Kanada'nın yakın müttefikler olduğunu vurgulayan Trudeau, açıklamasında şunları kaydetti:

"Biz bu en trajik koşullarda bir halk olarak birlikte duruyoruz. Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla bu tür anlamsız eylemlere karşı durmaya ve terörle çeşitli şekillerde savaşmaya devam edeceğiz. İngiliz yetkililerin, sorumlu kişileri adalete teslim etmesinde elimizden gelen her şeyi yapacağız. Kalplerimiz Birleşik Krallık halkıyla birlikte ve biz onlarla birlikte yas tutuyoruz."

Avusturalya

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, saldırıyı "alçakça" ve "korkunç" olarak nitelendirdi.

Başbakan Turnbull, parlamentoda yaptığı konuşmada, Manchester Arena konser salonunda ABD'li müzisyen Ariana Grande'nin konserinin sonunda meydana gelen terör saldırısını kınadı.

Ülkesinin her zaman İngiltere'nin yanında olduğunun ve olmaya devam edeceğinin altını çizen Turnbull, "Bu saldırı masumlara yapılmıştır. Çocukların öldürülmesinden daha acımasız bir suç yoktur." dedi.

İtalya

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı kınayarak, "İtalya, İngiliz hükümeti ve halkının yanındadır. Bizim duygularımız, Manchester'daki saldırının kurbanları ve aileleriyle birlikte." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Angelino Alfano Twitter'dan İngiltere halkı için taziyelerini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da saldırı anında salonda ya da bölgede olabilecek İtalyan vatandaşları ve yakınları için kriz masası oluşturulduğu belirtildi.

Rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin'in resmi internet sitesinde yayımlanan mesajında, "Etik ve insanlık dışı bu saldırıyı kararlı şekilde kınıyoruz. Faillerinin hak ettikleri cezayı alacaklarına inanıyoruz." ifadesini kullandı. 

Putin, terörle mücadelede İngiltere ile iş birliğini artırmaya hazır olduğunu belirterek, saldırıda ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa diledi. 

Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, saldırıyı kınadığı mesajında, teröre karşı iş birliğinin artırılması gerektiğini ifade ederek, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileğini iletti.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada da Macron'un "büyük üzüntü ve korku" ile saldırıdan haberdar olduğu, Fransa'nın İngiliz hükümeti ve güvenlik güçleriyle teröre karşı mücadeleye devam edeceği bildirildi. 

Açıklamada, Macron'un İngiltere Başbakanı Theresa May ile gün içinde telefon görüşmesi yapacağı ve gelişmeleri sürekli takip edeceği ifade edildi.

İran

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere'nin Manchester kentinde meydana gelen terör saldırısını kınadı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Kasımi, "Terör ve şiddet kurbanı tüm ülkeler, güç birliğiyle terörle mücadele konusunda samimi bir irade ortaya koymalı." ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum