İngiltere'de şeriata uyumlu öğrenim kredisi

İngiltere'de şeriata uyumlu öğrenim kredisi

İngiliz hükümeti, ülkedeki Müslüman öğrenciler için şeriat kanununa uyumlu öğrenim kredisi sisteminin çalışmalarına başladığını duyurdu

A+A-

İngiltere İş, Yenilik ve Yetenekler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dini inançlarından dolayı öğrenim kredisi alamayan öğrencilere yönelik yeni bir sistemin devreye gireceğini açıklandı.

İngiltere Üniversiteler ve Bilim Bakanı David Willets'in bugün "Universities UK" konferasında yaptığı konuşmaya yer verilen açıklamada, önerilen kredi sisteminin alışılagelmiş sisteme göre kabul edilebilir bir alternatif olup olmadığı konusunda görüş alınması için istişarelerin başlatıldığı belirtildi.

Sisteme yönelik bilgi veren Willets, "Bu model, benzer mali ilkeleri benimseyen herkes için geçerli bir sistem olacak. Krediyi alanın ne avantajı ne de dezavantajı olacak. Diğer ödünç alanların ödediği miktarın aynısını geri ödeyecekler" dedi.

İngiliz hükümetinin herkesin üniversiteye gitme arzusunu ve yeteneği olanların üniversite eğitimi almalarını sağlamak istediğini ifade eden Willets, "Şeriat uyumlu öğrenim kredisiyle üniversiteler daha fazla yeteneğe kapılarını açmış olacak ve uzun vadede ekonomik büyümemizi güvence altına alma ihtiyacı için İngliltere'nin daha üstün beceriler kazanmasına yardımcı olacak" dedi.

Şeriat kanununa uyumlu öğrenim kredisi projesi ilk defa geçen yıl İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından açıklanmıştı.

Proje kapsamında hükümet üniversite öğrencisi ve adaylarının, toplum temsilcilerinin ve yüksek eğitim sağlayıcılarının önerilen sistemle ilgili görüşleri alınıyor. İstişarelerin 12 hafta sürmesi bekleniyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.