İngiltere, Müslüman esnafın hırsıza yaptığını konuşuyor

İngiltere, Müslüman esnafın hırsıza yaptığını konuşuyor

İngiltere'de bir cep telefonu mağazasına giren hırsız, iki adet lüks telefonu alıp kaçmak isterken devreye giren kilit sistemi ile dükkanda mahsur kaldı. Genç hırsız panikleyerek kendisini arkadaşlarının zorladığını söylerken dükkan sahibi...

Dewsbury'de mağazasına girip hırsızlık teşebbüsünde bulunan hırsıza sosyal medyadan seslenen Müslüman işletme sahibi Adam, "Şu an çoğumuz için çok zor zamanlar. Bu yüzden, masaya yiyecek koymakta zorlanıyorsan, nasıl yardımcı olabileceğimizi görmek için lütfen bizi mağazamızda ziyaret et." paylaşımında bulundu.

Adam'ın paylaşımında "Başkalarına merhamet et ki merhamet göresin." mealindeki hadisi şerife atıfta bulunması çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından da beğeni aldı.

Paylaşımın ardından farklı din ve milletlere mensup çok sayıda kişiden anlamlı ve dokunaklı mesajlar alan Adam, hırsızlık girişiminin olduğu günü ve sonrasında yaşananları AA muhabirine anlattı.

EN PAHALI TELEFONLARI SEÇTİ

Adam, pandemi döneminde maske ve kapüşonlu kıyafetlerle gizlenen hırsızlar için mağaza içerisindeki tezgahın altına kapı kilitleme mekanizması yerleştirdiğini belirterek, bu mekanizma sayesinde müşteriler dükkana girdiği andan çıkış yaptığı ana kadar kapıyı kilitli tuttuklarını ifade etti.

Hırsızlık girişiminin olduğu gün de müşteri görünümlü genç hırsız içeri girdikten sonra mağazadaki personelin her zamanki gibi kapı kilitleme mekanizmasını çalıştırdığını anlatan Adam, bunu fark etmeyen hırsızın içeri girdikten sonra dükkandaki en pahalı iki telefonu incelemek istediğini söyledi.

KİLİT MEKANİZMASI DEVREYE GİRDİ

Adam, hırsızın 1700 sterlin değerindeki telefonları eline alır almaz dışarı çıkmak için hızlıca kapıya doğru koştuğunu ve kapının kilitli olduğunun farkına vardıktan sonra çıkamayacağını anladığını dile getirdi.

Biraz mahcup bir şekilde geri dönen hırsızın telefonları yanında duran çalışanına geri verdiğini anlatan Adam, hırsızın kendisine "Arkadaşlarım bunu yapmamı söyledi, ben böyle biri değilim. Arkadaşlarım beni kışkırttı. Buraya gelip çalmam için beni kışkırttılar." dediğini aktardı.

GİTMESİNE İZİN VERDİLER

Adam, telefonları geri aldıktan sonra hırsızlık girişimi başarısızlıkla sonuçlanan gence herhangi bir müdahalede bulunmadan gitmesine izin verdiklerini anlattı.

'İSLAM BİZE DAHA MERHAMETLİ OLMAYI ÖĞRETİR'

Olayın ardından sosyal medyada kamera kayıtlarının ortaya çıkmasıyla çok sayıda kişinin kendisine "hırsıza neden sert şekilde müdahale etmediği"ni sorduğunu söyleyen Adam, şöyle devam etti:

"İslam bize öfke, zulüm ve bunun gibi şeyleri göstermeyi öğretmiyor. İslam bize daha merhametli olmayı öğretiyor. Telefonları geri aldık. Telefonlarımız artık burada. Bu yüzden ona biraz şefkat göstermek daha iyi. İnşallah Allah ona hidayet versin. Allah hepimize hidayet versin. Bunun için buradayız. Biz buyuz. Gitmesine izin vermek daha iyi. Polis beni ararsa, çünkü videoları şimdi göreceklerinden eminim ve bana dava açmak isteyip istemediğimi sorarlarsa, ona karşı dava açmayacağım. Umarım yaptığının farkına varır ve yolunu değiştirir. Bence bu onun için daha iyi."

'YARDIMA İHTİYACI OLURSA BURADAYIZ'

Gençlerin ve küçük yaştaki çocukların bu tür suç olaylarına karışmasının arka planında yetiştirilme tarzları, arkadaş çevreleri ve içinde bulundukları zor koşullar olduğuna değinen Adam, "Bence Müslümanlar olarak orada yanlarında olmalıyız. En azından bu insanlara doğru yola gittiklerinden emin olmaları için yardım etmeye çalışmalıyız. İnşallah Allah hepimize hidayet verir." ifadelerini kullandı.

Hırsızlık girişiminin ardından sosyal medyadan gence çağrıda bulunarak, ihtiyacı olması durumunda mağazaya tekrar gelebileceğini ve kendisine yardımcı olacaklarını söyleyen Adam, şu ana kadar gençle herhangi bir temas kuramadıklarını bildirdi.

Adam, "Henüz kim olduğunu bilmiyoruz. Yardıma ihtiyacı olursa, onun için burada olduğumuzu umuyorum. İnşallah videodan mesajı alır ve kim bilir belki (mağazaya) geri gelir." dedi.

Olayın sosyal medyada paylaşılmasının ardından çok sayıda kişiden takdir mesajları aldıklarını söyleyen Adam, şunları kaydetti:

"Gelen mesajların yaklaşık yüzde 99'u maşallah çok cesaret vericiydi ve dünyanın dört bir yanından gönderilen mesajlar çok kuvvetliydi. Tüm dünyada, tüm medyada İslam'la ilgili olumsuzluklar varken gerçekte İslam'ın ne olduğunu göstermemiz gerekiyor. Bence bu önemli. Sadece benim için değil. Açıkçası ben oldukça sıradan bir insanım, hiç kimseyim ama genel olarak insanların İslam'ın ne olduğunu, Müslümanların bu tür şeylere nasıl tepki verdiğini bilmeleri, göstermeleri gerektiğini düşünüyorum."

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.