İngiltere, 18 yaşını dolduran mültecileri sınır dışı ediyor

İngiltere, 18 yaşını dolduran mültecileri sınır dışı ediyor

Savaş mağduru yetim çocukların sığınma başvurusunu kabul eden İngiltere, bu kişileri 18 yaşını doldurduktan sonra ülkelerine geri gönderdiği öğrenildi

A+A-

İngiltere'ye savaş mağduru olarak sığınma başvurusu yapan 2 bin 748 çocuğun 18 yaşını doldurduktan sonra ülkelerine geri gönderildiği ortaya çıktı. Çocuklar yoğun savaşların yaşandığı Afganistan, Irak, Libya ve Suriye gibi ülkelere gönderiliyor.

Göçmenlerden sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı James Brokenshire, 2015 Kasım ayında İngiliz parlamentosunda yaptığı konuşmada savaş ortamlarının devam ettiği ülkelere geri gönderilen sığınmacı rakamlarını 1040 olarak açıklamıştı. Ancak İşçi Partisi milletvekili Louise Haigh'in verilere dair bilgileri yeniden sorması üzerine bakanlık, rakamları yeniden düzenleyerek yayımladı.

Bakanlığın verilerindeki yanlışlık nedeniyle İçişleri Bakan Yardımcısı James Brokenshire'ın özür dilemesi gerektiğini belirten Haigh'a yanıt veren hükümet yetkilisi, verilerdeki hatanın, "sınırdışı etme sürecinde yaşanan bir hatadan kaynaklandığını" söyledi.

Konuyla ilgili İşçi Partisi milletvekili Louise Haigh de, politikaları eleştirerek, "Korkunç bir savaştan gelen çocuklar İngiltere'de bir hayat kurmak istiyor. Ancak 18 yaşına gelince geri gönderiliyorlar. O çocuklar gittikleri tehlikeli ülkesinde hiçbir bağlantıları kalmamıştır. Ve orayla ilgili hiçbir belleğe sahip değiller." ifadelerini kullandı.

İngiltere'ye kabul edilen çocuk sığınmacılara geçici oturma izni veriliyor ancak bu izin çocuklar 18 yaşına geldiğinde iptal ediliyor. Bundan sonra da sığınmacılar İngiltere'de eğitim görmeleri ve İngiliz toplumuna uyum sağlamaları dikkate alınmadan geldikleri ülkelere geri gönderiliyor.


 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.