1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İngiliz hükümeti Filistin'i tanımaktan korkakça kaçtı
İngiliz hükümeti Filistin'i tanımaktan korkakça kaçtı

İngiliz hükümeti Filistin'i tanımaktan korkakça kaçtı

İngiliz Yahudi milletvekili Sir Gerald Kaufman, hükümeti Ortadoğu politikası konusunda eleştirerek, "İngiliz hükümeti, Filistin'i tanımaktan korkakça kaçmıştır" dedi.

A+A-
Kaufman, Filistin devletinin tanınmasına ilişkin önergenin parlamentoda kabul edilmesinin ise İngiliz kamuoyunda Filistin'e yönelik artan desteğin göstergesi olduğunu belirtti.
 
1970 yılından bu yana milletvekili olan İşçi Partili Kaufman, İngiliz Parlamentosu'ndaki odasında Anadolu Ajansı'nın Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin önergenin bu hafta başında parlamentoda kabul edilmesiyle ilgili sorularını yanıtladı. 
 
Kaufman, İngiliz hükümetinin Filistin'in devlet olarak tanınmasını daha önce tartışmak istemediğini, bu nedenle önergenin ancak parlamentoda ele alınabildiğini dile getirdi. Önergenin parlamentoda kabul edilmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Kaufman, şöyle konuştu:
 
"İngiltere'de sadece hükümet Filistin devletini tanırsa, resmi tanıma gerçekleşmiş olur. Hükümet, Filistin devletinin tanınması tartışmalarından korkakça kaçmıştır. Bu utanç vericidir. Muhalefetteki İşçi Partisi ise bu önergeye destek vermiştir. Bu önergenin kabul edilmesinin iki sonucu bulunmaktadır. Hükümetin kaçması, parlamentonun Filistin devletinin tanınması isteği gerçeğini ortadan kaldırmaz. İkinci konu ise İşçi Partisi resmi olarak bu önergeyi desteklemiştir. İşçi Partisi gelecek yılki genel seçimi kazanırsa, Filistin'in devlet olarak tanınma şansı artacaktır."
 
"Hükümetin sessiz kalması korkunç"
 
İngiliz hükümetinin, İsrail'in Filistin'deki yasa dışı yerleşim yerlerini genişletmesine ve Filistin'e yönelik saldırılarına sessiz kalmasını "korkunç" olarak niteleyen Kaufman, hükümetin "Ortadoğu'da iki devletli bir çözüme ve barışa ulaşılmadıkça Filistin'in tanınamayacağı" yönündeki görüşünü de eleştirdi. Kaufman, "Bu rezil bir görüş. Çok korkaklar. Bunlar İsrail yanlısı kuruluşların cebindeler" dedi. 
 
Kaufman, parlamentoda Filistin'in tanınmasına ilişkin önergenin kabul edilmesini, İsrail'in Londra Büyükelçiliği'nin kınadığının hatırlatılması üzerine, "Bunu duyduğum için çok mutlu oldum. İsrail'i rahatsız edecek ve kızdıracak ne kadar çok şey olursa, bu beni o kadar mutlu eder. İsrail hükümeti korkunç bir hükümettir. 66 yıllık tarihi boyunca İsrail'deki en kötü hükümet yönetimdedir. Ne kadar sinirlenirlerse o kadar iyidir" diye konuştu. 
 
İsrail hükümeti yanlısı yayınlarıyla bilinen ve Londra'da basılan "Jewish Chronicle" isimli haftalık gazetenin, önergenin kabulüne manşetinden yer verdiğini söyleyen Kaufman, gazetenin "önerge sonucunun İsrail'in İngiltere'de desteğini kaybettiğini gösterdiğine" dikkati çektiğini belirtti.. Kaufman, Filistin devletinin tanınmasına ilişkin önergenin kabul edilmesinin, İngiltere'de Filistin'e bugüne dek olmadığı kadar destek olduğunu gösterdiğini de ifade etti.
 
"Obama korkakça davrandı"
 
Filistin konusunun, İngiltere'de gelecek yıl yapılacak genel seçimin önemli konularından biri olacağını kaydeden Kaufman, İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband'in bu haftaki oylamada Filistin devletinin tanınması yönünde oy kullandığına dikkati çekti. İngiliz milletvekili, Filistin devletini tanıyan ülkeler arttıkça İsrail'in daha fazla yalnız kalacağını dile getirdi.
 
Sir Gerald Kaufman, Ortadoğu sorununda iki devletli çözüm ihtimalinin her geçen gün azaldığını kaydederek, "İki devletli bir çözüme ulaşılamazsa, tek bir seçenek kalıyor, o da tek devletli bir çözüm. Bu devlet de İsrail olmayacaktır. Parlamentoda daha önce yaptığım konuşmada da söylediğim gibi, o topraklarda Yahudiden çok Filistinli yaşıyor" diye konuştu.
 
ABD Başkanı Barack Obama'yı da İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda "korkakça" davranmakla suçlayan Kaufman, "Obama bu sorunu çözebilirdi. Obama, İsrail'e 'ya gerçekçi bir şekilde barış müzakerelerini yürütürsünüz ya da size yaptığımız ekonomik yardımları, silah satışlarını keseriz' diyebilirdi. Ama bunu yapmadı" ifadelerini kullandı.
 
 Muhalefetteki İşçi Partisi'nin Manchester Gorton bölgesi milletvekili olan 84 yaşındaki Kaufman, yaptığı açıklamalarda, "Ortodoks Yahudi ve siyonist olarak yetiştirildiğini" söylüyor. Ebeveynleri Polonya göçmeni olan ve İngiltere'nin Leeds şehrinde doğan Sir Gerald Kaufman, İsrail hükümeti aleyhindeki görüşleriyle biliniyor. 
 
İngiliz Parlamentosu'nda bu hafta başında Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin önerge, 12'ye karşı 274 oyla kabul edilmişti. Ancak Birleşik Krallık'ta devletleri parlamento değil, hükümet tanıyor. Dolayısıyla oylama sonucunun bağlayıcılığı bulunmuyor ve sembolik nitelik taşıyor. 
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum