İngiliz futbolcular şifayı hacamatta buldu

İngiliz futbolcular şifayı hacamatta buldu

Geleneksel tıp uygulamalarının kaderi, Sağlık Bakanlığı'nda hazırlanan yönetmelik ile değişiyor.

A+A-

Orhan Fırat'ın haberi:

Aralarında hacamat, akupunktur, hipnoz ve mezoterapi gibi yöntemlerin de bulunduğu uygulamalar, yakında klinik ve hastanelerde uygulanmaya başlanacak. Doğu kültürlerine ait yöntemlerin Batı tıbbı eğitimi almış uzmanlarca öğretilecek olması dikkat çekiyor. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Dr. Kaleem Ullah Rajput'un hacamat yaptığı hastalar arasında Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki rakibi Chelsea’nin kalesini koruyan Petr Cech ve Ross Turnball ile birçok futbolcu da yer alıyor.

Geleneksel tıp uygulamalarının içinde bulunan kişi ya da kurumlar, uzun süredir yöntemlerin yasal olarak uygulanması için özel bir çalışma yürütüyordu. Görüşme, konferanslar ve eğitim çalışmaları, konuyu belli bir noktaya getirdi. Ancak her ne kadar revaçta olsa da bu uygulamaların hastalarla buluşması için yasal düzenleme gerekliliği sektörü belli bir noktada tıkadı.

Geleneksel tıpçılar, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamaları birimi ile iki ayrı çalıştay yaparak konuyu masaya yatırdı. Yaklaşık 40 yöntem, 14 ayrı başlık altında sıralandı. En sonunda yasal olması için üzerinde uzlaşılan tedavi yöntemleri akupunktur, hipnoz, himdoterapi (sülük) refleksoloji ozon, mezoterapi, fitoterapi, homeopati, osteopati, kayropraktik, maggot,apiterapi, proloterapi ve kupa terapisi (hacamat) olarak belirlendi. Yönetmeliğin çıkmasıyla birlikte artık bu yöntemler hastalara yasal olarak tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak önerilebilecek.

İNGİLTERE'DEN GELEN PAKİSTANLI DOKTOR, İSTANBUL'DA DERS VERİYOR

Pakistan asıllı Dr. Kaleem Ullah Rajput da Londra'nın en ünlü kliniklerinden birinde yıllarca sürdürdüğü çalışmalarını Türkiye'ye taşıdı. Üç yıldan bu yana İstanbul'da çalışan ve geleneksel tıp uygulamaları eğitimi veren Rajput, spor hekimliğinden hacamata kadar bir çok yöntemde bilirkişi durumunda. Rajput, hacamatı şöyle anlatıyor: "Vücutta bir çok mekanizmanın yeniden çalışmasını ve hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlıyor. Özellikle kas hastalıklarında, burkulmalarda etkili sonuç veriyor. Vücudun belli noktalarındaki kan dolaşım merkezlerine uygulanan kupalar ile kan dolaşımı daha işler hale geliyor. Uygulamalar sırasında (hacamat) hastaya önceden bilgi veriyoruz ve olası komplikasyonlarla ilgili uyarılarda bulunuyoruz. "

PREMİER LİG'DEN FUTBOLCULAR HACAMAT YAPTIRIYOR

Rajput, aynı zamanda Türkiye'de spor hekimliği alanında da kariyeri olan az sayıdaki uzmandan biri. İngiltere'deki klinikte aralarında Premier Lig ekiplerinden Chelsea’nin kalesini koruyan Petr Cech ve Ross Turnball ile birçok futbolcunun da
bulunduğu pek çok isme hizmet veren Rajput, ünlü futbolcuların fiziksel tedavi almak için geldikleri klinikte hastalarına menisküs, kas ağrıları, boyun ve bel tutulmaları, fıtık gibi bir çok konuda terapi imkanı sağlıyor.

Biyomekanik rahatsızlıklarda fiziksel tedavinin iyi sonuç verdiğini belirten Rajput, yöntemin ilaç ya da cerrahi yöntemlere göre çok daha az yan etki ve komplikasyona sahip olduğunu kaydetti. Avrupa'nın pek çok ülkesinden Londra'ya tedavi için gelen sporcu bulunduğunu belirten Rajput, "Yöntem (Kayropraktik) pek çok sporcu tarafından tercih ediliyor. En popüler sporcu hastalıkları diz ve ayak bileği burkulmaları, kas ve bel sakatlanmalarında bu yöntemleri kullanabiliyoruz. Eklemlerin esnetilerek tedavi yöntemi temel bir uygulamadır. Ancak kendi uygulamamızda sinire ya da ekleme bir blokaj söz konusu ise o baskıyı azaltmaya çalışıyoruz. Menisküsde da hastaya germe ve esnetme hareketleri yaptırıyoruz. Hekim kayropraktik tekniklerle sebebi belirleyip bu sebebe müdahale etmeye çalışıyor. Bu yöntemler akut vakalarda, kırıklarda, kemik hastalıklarında ve aktif kanserlerde, kalp krizleriyle sonuçlanabilen stabil olmayan anjina durumlarında kullanılmaz." dedi.

GELENEKSEL TIP KURULU OLUŞTURULMASI HEDEFLENİYOR

2011 yılından itibaren Türkiye'de başlatılan çalışmaların yasalaşma aşamasına geldiğini belirten doğal yaşam uzmanı Faruk Günindi ise, 2013 yılı içinde yapılan iki ayrı çalıştay ile Türkiye'nin kendi inisiyatifini ortaya koyduğunu söyledi. Yasalaşma sürecinde Geleneksel Tıp Kurulu olarak bir kurulun oluşturulmasının düşünüldüğünü belirten Günindi, "Hangi hastalıklarda ne kadar süre ile hangi yöntem uygulanacak. Bunları takip edecek. Daha sonra alt kurullar oluşacak. Ardından da bu kurullar hangi yöntemi, kim, hangi hastaya ve ne kadar uygulayabilir, bunların kararı verilecek. Şimdi süreç bunu bekliyor. Yakın bir zamanda bunun yasalaşması bekleniyor. Çalışmalar sona geldi." dedi. Yasalaşmanın ardından eğitim ve standardın yükseltilmesi aşamasının başlayacağını belirten Günindi, "Biz bu uygulamaları hep kırsalda, köylerde, yerelde gördüğümüz için zannediyoruz ki bunlar ciddi uygulamalar değil. Aslında geleneksel tıbbın uygulamaları tüm dünyada bir çok araştırmanın konusu olmuş. Biz şimdi bu çalışmaları anavatanına döndürüyor gibiyiz. Zihinlerdeki duvarları aşmak, teknik imkanları aşmaktan çok daha zor. Artık yüzlerce binlerce araştırma var, bir o kadar da eğitim almış doktor var. Bunları çok güvenli bir şekilde yapıyor." şeklinde konuştu.

Günindi, bir süre sonra artık kalifiye personel ihtiyacının gündeme geleceğini ifade ederek 6 üniversitenin bu uygulamaları araştırmak ve öğretmek için beklediğini kaydetti. Günindi, "Hacamat tedavisi bize şu anda Batı'dan gelmiş oldu. Kaleem Bey ve İngiltere'deki enstitü ile eğitimler verdik. 100 civarında eğitilmiş hekim oluştu. Bizim o bilgilerin bu şekilde işlenmesine ihtiyacımız vardı. Gelen uzmanların hepsi bizim kaynaklarımızı okumuşlar, bunların uygulandığı yerleri görmek istedi, biz hiç bir yer gösteremedik. Bunu aslında biz sizin kitaplarınızdan öğrendik dediler. Böyle bir şey bizim için biraz hayal kırıklığıydı" ifadelerini kullandı.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
İlgili Haberler