IMEI kayıt bedeli 600 TL olsun!

IMEI kayıt bedeli 600 TL olsun!

Biz demiyoruz tabii ki; MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi'nin tavsiyesi bu yönde.

A+A-

Bildiğimiz gibi dünyanın en çok vergi ödeyen ülkelerinden birisi de biziz. Bu pahalılığın en çok yansıdığı ürünlerden birisi de cep telefonları. Yurt dışında tüm vergiler dahil 700 dolara (1950 TL) satın alabildiğimiz iPhone 6 ülkemizde 2700 TL'ye satılıyor. Haliyle imkanı olan pek çok kullanıcı da yurt dışından getirip burada 131,5 TL IMEI kayıt harcını yatırarak telefonunu kullanmaya başlıyor. Ki zaten verilere baktığımızda da bu yılın ilk çeyreğinde yurt dışından getirilen cihazların yıl bazlı %27 oranında artış gösterdiğini görüyoruz. Kaldı ki,Vestel'in girişimleri(!) ertesinde hayata geçirilmesine karar verilen 'ek verginin de' gelişi ertesinde bu rakamın %33 seviyesine yükselmesi öngörülüyor.

Fakat işte kullanıcıların yurtdışından telefon getirmesinden memnun olmayan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi'ye göre kayıt bedeli 600 TL'ye yükseltilmeli.
Sözü Ekşi'ye bırakalım:

''İlave vergi ertesinde yurda kaçak yollarla sokulan cihazların sayısında büyük artış olacağını tahmin ediyoruz. Bu cihazların sistemde kullanılmasının önüne geçilmsi gerek. Çünkü kayıt dışını önleyerek, sektördeki karmaşayı azaltacak bu önlemler sektörümüzde en az 20-30 bin ek istihdam yaratılmasının önünü açacak. Bu ek istihdamın kayda değer bir çarpan etkisi yaratacağı da hesaba katılmalıdır.''
Sözlerinin devamında telekomünikasyon sektörünü temsil eden STK olarak MOBİSAD'ın görüşlerinden ve tecrübelerinden yeterince yararlanılmadığını ifade eden Ekşi, "Biz, MOBİSAD olarak bütün tecrübe ve bilgi birikimimizi yetkililerle paylaşmaya hazırız" diye de teklifte bulunuyor.
Velhasıl yorum yapmamak en iyisi. Zaten gün gibi ortada her şey.

Yeni Şafak

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.