İmam Hatipliler yaz kampında bilime koştu

İmam Hatipliler yaz kampında bilime koştu

Gençlik ve Spor Bakanlığı, ÖNDER ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının birlikte düzenlediği "Tematik Bilim Kampı” önceki gün İstanbul Kadıköy Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde başladı. 12 ilden 60 öğrenci İslami İlimler, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimle

A+A-

İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) öncülüğünde, Türkiye genelinde belirlenen 12 ilin her birinden beş öğrenci olmak üzere İmam Hatip Liselerinin 10. Ve 11. sınıfını bitirmiş, lider ruhlu, başarılı öğrenciler içinden seçilen 60 kişinin katılımıyla başlayan Bilim Kampı, bilim meraklılarına kapılarını açtı.
Üç temel bilim dalı; İslami İlimler, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler
Öğrencilerin İslam medeniyeti hakkında daha geniş bilgi sahibi olması, medeniyetin köklerini benimseyip sahip çıkması ve farklı bir bakış açısından konuya yaklaşarak yeni bir ufuk kazanmasına vesile olması için “İslam Medeniyeti Teması" ilk defa pilot uygulama olarak merkeze alındı. Ayrıca kamp eğitimi temel üç konu olan İslami İlimler, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler üzerine kurulu.
 
İmam Hatip öğrencileri bilim kampında
İslami ilimler modülünde; öğrencilerin İslami bir şuur kazanırken gelecekleri adına belirli bir vizyon sahibi olabilmeleri hedeflenirken, Fen Bilimleri modülünde, belli başlı bilimsel problemler hakkında öğrencileri düşünmeye sevk eden, onları işin 'mutfağına ' götürmeyi ve bu yolla yeni ufuklar açmayı amaçlayan bir program belirlenmiş durumda. Sosyal bilimler modülünde ise öğrencilerin tarih, coğrafya, edebiyat, psikoloji gibi alanların temel amaçlarını, felsefelerini kavrama ve bu yolla toplumsal meseleler ile alaka kurabilmesi göz önünde tutuldu.
 
ÖNDER Başkanı Halit Bekiroğlu
"İmam Hatipli bir genç her bakımdan donanımlı olmalı"
Bilim Kampının bu yıl ilk kez düzenlendiğini dile getiren ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, İmam Hatipli gençler için böyle güzel ve faydalı kampların devamını dilerken, “Bilim Kampları gençlerimizin yeni ufuklar açması ve kendi vizyonlarını genişletmesi için çok önemli. Çünkü imam hatipli her bakımdan donanımlı, bilinçli ve lider ruhlu olmalıdır." açıklamasında bulundu.
7 Ağustos günü sona erecek olan kampta müzeler ve bilim merkezlerine geziler, seminer ve atölyeler, boğaz turu ile veda gecesi etkinlikleri de yapılacak.


Yeni şafak 

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.