1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İmam hatiplere akın var
İmam hatiplere akın var

İmam hatiplere akın var

MEB’in yoğun talepleri değerlendirip ihtiyaç olan bölgelere onlarca İmam Hatip Lisesi açmasına rağmen yine de büyük açık olduğu belirtildi.

A+A-
Milletin İmam Hatip Liselerine olan yoğun talepleri, malum kesimleri rahatsız ediyor. Vatandaştan gelen yoğun talepleri değerlendirip ihtiyaç olan bölgelere İmam Hatip Lisesi açan Milli Eğitim Bakanlığı, yeni açılan İmam Hatip Liselerine rağmen talepleri karşılamaya yetişemiyor. Birçok büyük şehirde talep yoğunluğu olduğu öğrenilirken, bakanlığın gelecek yıllarda açacağı yeni İmam Hatip Liseleri ile bu taleplere cevap vermesi bekleniyor.
 
İMAM HATİP ALERJİSİ OLANLAR VAR
 
Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, malum çevrelerce gereksiz İmam Hatip yapıldığı, buralara mecburi yönlendirme olduğu iddialarının İmam Hatiplere şaşı bakanların yorumu olduğuna dikkat çekti. İmam Hatip Liselerine mecburi yönlendirme yapıldığı iddiasının tamamen saptırma olduğunu vurgulayan Öksüz, “Bu iddialar onların İmam Hatip alerjisi ve antipatisinden kaynaklanıyor. Böyle bir şey yok” diye konuştu.
 
İMAM HATİPLERİ MİLLET YAPTIRDI
 
Katsayının olduğu 28 Şubat döneminde bile milletin İmam Hatip Liselerine sahip çıktığını ifade eden Öksüz, “Milletin özdeğerlerine önem veren, bu doğrultuda nesil yetiştiren kurumların başında İmam Hatip Liseleri geliyor. Bu nedenle yıllarca İmam Hatip Liselerinin binasını, yurdunu devlet değil, millet yaptırmıştır. İmam Hatipleri millet geliştirmiş, millet büyütmüştür. Şimdi milletin iktidarı İmam Hatip Liselerinin, inanç özgürlüklerinin önündeki tüm engelleri kaldırmış ve Türkiye’yi normalleştirmiştir. Bu normalleşme sonrasında milletimiz İmam Hatip Liselerine yönelmiştir. Birçok yerde İmam Hatip Liselerine olan ilgi bu nedenle en üst seviyelerine çıktı” dedi.
 
MEB, İMAM HATİP TALEPLERİNE YETİŞEMİYOR
 
Büyük şehirler başta olmak üzere köy ve kasabalardan bile İmam Hatip açılması için talepler geldiğini hatırlatan Öksüz, “Hal böyle iken, millet böyle isterken birileri İmam Hatip Liselerine olan alerjileriyle buna karşı duruyorlar ama bunlar dikkate alınacak şeyler değil” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yoğun talebin olduğu yerlerde derslik, teknik altyapıyı sağlayarak İmam Hatip Liseleri açmaya çalıştığını belirten Öksüz, “Milli Eğitim Bakanlığı gelen yoğun taleplere yetişemediğinden bazı bölgelere İmam Hatip Liseleri açamıyor. Buralara da bir an önce İmam Hatip Liseleri açılmalı. İmam Hatip Liselerine gitmek isteyip gidemeyen bir tek öğrencimize bile gönlümüz razı değil; kimsenin de gönlü razı olmaz” diye konuştu.
 
Coşkun: Yeni İHL’ler yapılıyor
 
AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun da kendi seçim bölgesinde de İmam Hatiplere yoğun talep olduğunun altını çizerek, bu talebi karşılamak için çalıştıklarını belirtti. Çocukların geleceğe iyi bir şekilde hazırlanmaları için uğraş verildiğini ifade eden Coşkun, “Bizim önceliğimiz çocuklarımızın geleceği. Bu nedenle eğitim kurumlarına ayrım yapmadan destek veriyoruz. Geçmişte yapılan yanlışları düzeltmeye çalışıyoruz. 28 Şubat döneminde milletin gözünün içine baka baka yanlışlar yapıldı. Meslek okullarını kökü kazındı. Burada hedef de İmam Hatip Liseleri idi. Bundan diğer meslek liseleri de nasibini aldı.” dedi. AK Parti iktidarı döneminde eğitime çok önem verdiklerini dile getiren Coşkun, “Tercihlere saygı göstererek eğitim politikamızı belirliyoruz. Dün de İmam Hatiplere talep vardı ama önü kesiliyordu. Yapılan düzenleme ile İmam Hatiplerin önü açıldı, talepler de artmaya başladı. Vatandaşın talebi asıldır, onun talebi doğrultusunda hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda yeni İmam Hatipler yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.
 
Yurttaş: Soma’da başvuranların yarısı geri çevrildi
 
AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise 28 Şubat sonrasında İmam Hatip Liselerinin kapısına kilit vurularak öğrenci sayısının azaltıldığını ifade ederek, “Manisa’da 4+4+4 yasası sonrasında İmam Hatiplerde yoğun bir talep yaşandı. Her ilçeye İmam Hatip açıldı ama yine de talebe yetişilemiyor. İmam Hatiplerin müdürleri gördükleri her yerde bizlere dersliklerin yetmediğini, okulların yetersiz olduğunu belirtiyor” dedi. Maden faciasının yaşandığı Soma’da İmam Hatiplere yoğun ilgi olduğunu vurgulayan Yurttaş, kontenjanın yaklaşık iki katı başvuru olduğunu, çoğu öğrencinin ise geri çevrilmek zorunda kalındığını kaydetti. Halkın İmam Hatiplere büyük bir teveccühü bulunduğunu aktaran Yurttaş, “İnsanımız inançlı bir nesil yetişmesi için çocuklarını İmam Hatiplere gönderiyor. Devlet olarak görevimiz bu velilerin talebini yerine getirmektir. Bu nedenle yeni İmam Hatip okulları açmanın gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.
 
Büyükşehirlerin İmam hatip açığı büyük
 
İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) Yönetim Kurulu Üyesi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca da İmam Hatiplerle ilgili vatandaştan gelen yoğun talepleri doğrulayarak, “İmam Hatiplere vatandaştan çok yoğun müracaat var. Yeni İmam Hatip Liseleri açılarak bu talep karşılanmaya çalışılıyor fakat karşılamakta zorlanılıyor” dedi. Hükümetin görevinin vatandaşın talebini yerine getirmek olduğunun altını çizen Karaca, “Bu konuda çıkarılan yaygaralar, spekülasyonlar bizi ilgilendirmiyor. Ayrıca bu kesimlerin İmam Hatip Liselerine olan düşmanlıklarını hoş karşılamıyoruz. Daha önce birçok alanda yaşanan değişime alıştıkları gibi buna da alışacaklar” dedi.
 
Akit 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.