İlk 30 saniye ücretsiz konuşacaklar

İlk 30 saniye ücretsiz konuşacaklar

Devlet Haberleşme Düzenleme Komisyonu (KRS) talimatları üzerine telefon tarifelerinde değişiklik yapıldı.

A+A-

Üç mobil şebeke operatörü ile ilgili getirilen yeni düzenleme sonrası cep telefonu ile yapılan görüşmelerin ilk yarım dakikası ücretsiz oldu. İlk 30 saniyenin ardından görüşme bedeli saniye başı hesaplanacak.

Uygulama sonucunda vatandaşların ödediği telefon hesaplarında belirgin düşüş bekleniyor.
Martta sona eren eski uygulamaya göre her görüşmenin ilk dakikası için, uzunluğu ne olursa olsun 60 saniyeden ücretlendiriliyordu. Ülkenin üç operatöründen biri yeni uygulamaya geçtiğini bildirirken, diğer operatörlerin de 14 Nisan'da uyum sağlamaları bekleniyor.

KRS'in talimatlarına göre mobil operatörleri ayrıca müşterilerine, yeni uygulamaların sağladığı avantajları içeren ve en az iki alternatiften oluşan yeni abonelik planı sunmaları gerekiyor.

Cep telefonu üzerinden internet kullanımının yaygın ve hızlı olduğu Bulgaristan'da yeni uygulamaya göre operatörler, ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı internet hesabı 25 Euro'ya yaklaşan müşterilerine uyarı mesajı yollayacak.

Nüfusu 7,34 milyon olan Bulgaristan'da mobil telefon abone sayısının 11 milyona yaklaştığı bildiriliyor. Farklı operatörlerin promosyonlarından yararlanmaya çalışan bazı vatandaşlar birden fazla cep telefonu kullanıyor.

Ülke genelinde şifresiz hızlı internet erişimi yaygın olması nedeniyle mobil operatörleri müşterilere sundukları abonelik planlarında sürekli düzenlemeler yaparak, hizmet ücretlerini düşürmeye çalışıyor, hizmet paketlerinde sınırsız internet erişimini ekliyorlar.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.