İlgiyi sokak satıcılarıyla çektik

İlgiyi sokak satıcılarıyla çektik

Avrupa'daki çeşitli kentlerde sergilenen 19. Yüzyıl Türkiye'sindeki sokak satıcılarına ait heykelcik ve fotoğraflar, Türkiye'ye ilgiyi artırdı.

A+A-

Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsünce hazırlanan, 19. Yüzyıl Türkiye'sindeki sokak satıcılarının biblo ve heykelciklerinden oluşan serginin, izlenime sunulduğu Avrupaülkelerinde Türkiye'ye ilgiyi artırdığı bildirildi.

Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü ve Kaleiçi Müzesi Müdürü Kayhan Dörtlük, "bileyici, çorbacı, yağcı, pilavcı, limonatacı, dondurmacı, mumcu, oduncu, salepçi" gibi zamane gençlerinin çoğunun belki de hiç görmedikleri sokak satıcılarını bir sergide buluşturdu.

Sergide, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde çekilen sokak satıcısı fotoğrafları ile bu fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulan heykelcikler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Kayhan Dörtlük, 1996 yılında kurulan Vehbi Koç Vakfı Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü ve Kaleiçi Müzesi'nin araştırma enstitüsü ağırlıklı bir kuruluş olmasına karşın, kentin turizm potansiyeli ve kültürüne uygun çalışmalar yaptığını belirtti.

Çeşitli sergilere ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Dörtlük, son olarak, "19. Yüzyıl Türkiyesi'nde Sokak Satıcıları" sergisiyle ilginç bir konsept ortaya çıkardıklarını söyledi. 19. Yüzyıl'ın önde gelen fotoğrafçıları tarafından çekilen sokak satıcılarına ait fotoğraf ve fotokartları büyük bir titizlikle bir araya getirdiklerini anlatan Dörtlük, şöyle konuştu:

"Bu sergi yurtdışında oldukça ilgi gördü. Çünkü bunlar 1900'lerin başlarında Osmanlı topraklarında çekilmiş ilk fotoğraf örnekleriydi. Bu fotoğraflarda dönemin sosyal yaşamı ve kültürünü yansıtan sokak satıcıları ağırlıktaydı. Bu fotoğrafları büyüterek hikayelerini oluşturduk."

Üç boyutlu sokak satıcıları

Fotoğraflardaki sokak satıcılarını, seramik sanatçısı Sadrettin Savaş'ın katkılarıyla karikatür heykelcik haline de getirdiklerini belirten Dörtlük, "Bu şekilde ortaya muhteşem bir koleksiyon çıktı. Bu eserleri hem yurtiçinde hem yurtdışında sergiledik. Çok büyük ilgi çekti" dedi.
Koleksiyonun Osmanlı toplumunun üretim kültüründen yeme-içme alışkanlıklarına, gündelik yaşamlarından özel günlerine, eğlence anlayışlarından kutsal kavramlarına ışık tuttuğunu vurgulayan Dörtlük, serginin Türkiye'nin yanı sıra İtalya ve Almanya'da da ziyarete sunulduğunu bildirdi.
Dörtlük, sergiyi iki yılda yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 12 bin kişinin ziyaret ettiğini kaydetti.

AA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.