İlahiyat öğrencilerinin ebru eserleri göz kamaştırdı

İlahiyat öğrencilerinin ebru eserleri göz kamaştırdı

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı ebru eserleri, Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle katılımcıların beğenisine sunuldu.

Hüseyin Hiçdurmaz’ın haberi:

RİSALEHABER-BURSA

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, Prof. Dr. Mehmet Yüce, Prof. Dr. Aslı Hockenberger, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Çetin, üniversite yöneticileri ve personelin katıldığı törende ilahiyat fakültesinde ebru dersi alan öğrencilerin eserleri kesilen kurdelenin ardından görücüye çıktı.

MEZUN OLURKEN ELİNİZDE SANATSAL BİR BECERİNİZ DE OLSUN

Düzenlenen açılış töreninde konuşan UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, öğrencilere sanatsal çalışmalar yaptıkları için özellikle teşekkür etti. Öğrencilerin üniversiteye sadece derslere girmek için gelmemesi gerektiğini vurgulayan Rektör Ulcay; “Buradan mezun olurken elinizde sanatsal bir becerinizin de olmasını isterim. Gençlik için sanat, spor ve diğer sosyal aktivitelerle ilgilenmek ayrıca bir önem taşıyor. Eserleri tek tek inceledim ve çok beğendim. Aldığınız eğitimler sonucunda böylesi güzel eserler ortaya çıkardığınız için de sizleri ve hocalarınızı tebrik ediyorum” dedi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Öğrencilere ebru dersi veren İlahiyat Fakültesi Türk İslam Sanatları Tarihi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hicabi Gülgen ise fakülte olarak 18 yıldır ebru ve hat sanatının ders olarak okutulduğunu açıkladı. Türkiye genelinde bu sürekliliğe sahip olan başka bir üniversitenin bulunmadığını aktaran Hicabi Gülgen, “Çalışmalarımızı geleneksel ebru sanatımızda olduğu gibi doğal kök boyalarıyla yapıyoruz. Öğrencilerimiz bu seviyeye gelebilmek için çok çalıştılar. İki dönemdir aralıksız ders alıyorlar. İlerleyen dönemlerde de yeni çalışmalarla derslerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

REKTÖR ULCAY’DAN EBRU ESERİ

Rektör Yusuf Ulcay ve üniversite yöneticileri eserler ile tek tek ilgilendi. Tüm öğrenciler, kendi yaptığı ebru eserleri hakkında ziyaretçilere bilgiler verdi. Etkinliğin sonunda Rektör Yusuf Ulcay, öğretim üyesi Hicabi Gülgen’in yönlendirmeleriyle kendi ebru eserini yaptı.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.