İklimsel kıtlık

İklimsel kıtlık

BM raporuna göre, küresel ısınma yakın gelecekte dünyanın tahıl üretimine büyük darbe vuracak, gıda sıkıntısı yaşanacak, kıyılar sular altında kalacak, büyük göçler olacak.

A+A-

Birleşmiş Milletler’in dün yayınlanan taslak raporuna göre, tahıl üretiminde her 10 yılda bir yüzde 2’lik gerileme öngörülüyor. Bu yüzyılın sonunda 1.45 trilyon dolarlık bir ekonomik zarar yaşanacağı tahmin ediliyor. Rapor, BM’ye bağlı Nobel Ödüllü Uluslararası İklim Değişikliği Paneli tarafından Japonya’da düzenlenen toplantı sonunda yayınlandı.

MİLYONLARCA İKLİM GÖÇÜ

Buna göre, küresel sıcaklıkların 2.5 derece değişmesi dünyadaki gayrisafi milli hasılanın yüzde 2 oranında azalmasına yol açacak. Yağışların azalmasıyla kuraklık artacak ve tarım alanları azalacak. Nüfus artışıyla gıda talebi yüzde 14 artacak ancak tarımsal üretimin düşmesi nedeniyle gıda sıkıntısı yaşanacak. Küresel ısınma sonucu deniz seviyesinin artması nedeniyle kıyı bölgelerdeki birçok yerleşim sular altında kalacak ve milyonlarca kişi göç edecek. Raporda, gıda sıkıntısı ve sel felaketlerine karşı acil önlemler alınması çağrısı da yer aldı.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.