İkinci elden korkutan tahmin

İkinci elden korkutan tahmin

Türkiye Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Ekrem Şimşek, ÖTV'deki artışın sıfır araç piyasasını etkilediği gibi uzun vadede 2. el otomobil piyasasını da olumsuz etkileyeceğini söyledi.

A+A-

Türkiye Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Ekrem Şimşek, "Vergi artışı sadece sıfır araçlarda olsaydı 2. el sektöründe uzun soluklu iyileşme yaşanabilirdi ancak bunun yanında motorlu taşıtlar vergisi ve akaryakıttaki artış ile zorunlu trafik sigortalarındaki prim giderleri 2. el sektörünü de sıkıntıya soktu" dedi.

Şimşek, ÖTV'deki artışın sıfır araç piyasasını etkilediği gibi uzun vadede 2. el otomobil piyasasını da olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Yılbaşından sonraki ilk haftada az da olsa 2. ele yönelimin olduğunu kaydeden Şimşek, "Vergi artışı sadece sıfır araçlarda olsaydı 2. el sektöründe uzun soluklu iyileşme yaşanabilirdi ancak bunun yanında motorlu taşıtlar vergisi ve akaryakıttaki artış ile zorunlu trafik sigortalarındaki prim giderleri 2. el sektörünü de sıkıntıya soktu" diye konuştu.

Şimşek, Türkiye'deki 2. el araç söktörünün ciddi sıkıntılar yaşadığını belirterek, sektörün "denetimsiz ve başıboş bırakıldığını" iddia etti.

Galeri açmanın hiçbir kriterinin olmadığını dile getiren Şimşek, bu işi kimlerin nerede, nasıl yapacağıyla ilgili bir yasal düzenleme bulunmadığını ifade etti.

Şimşek, bu durumun en çok galeri işini hakkıyla yapmaya çalışan esnafı ve tüketiciyi etkilediğini vurgulayarak, "İkinci el araç olmak isteyen tüketicinin, federasyon veya esnaf odası gibi kurumlara bağlı kuruluşlardan alışveriş yapması daha sağlıklı olacaktır" ifadesini kullandı.

"İnternet üzerinden yapılan satışlara dikkat"

Şimşek, bu konuyla ilgili rapor oluşturularak yetkili mercilere gidildiğini dile getirerek, sözsel olarak her türlü desteğin verileceğinin belirtildiğini aktardı.

İnternet üzerinden yapılan araç satışlarına da dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu:

"Sanal galeri ortamında yapılan araç satışlarında da büyük sıkıntılar yaşanıyor. Dolandırıcı 'sıkışığım, acil satılık' gibi bahanelerle 15 bin liralık araca 10 bin lira yazıyor. İhtiyacı olan tüketicilerde aracı kaçırmamak için hesaplara kapora verilmek suretiyle dolandırılıyor. Uyduruk, her şehirde bulunan sokak, mahalle isimleri yazıyor, vatandaş da 'yeri yurdu bellidir' diye kapora veriyor. Bu konuyla ilgili bir düzenleme getirilmeli. Vatandaşlar bu konuda bilinçlendirilmeli."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.