1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İki milyondan fazla çocuğun okula devamları sağlanacak
İki milyondan fazla çocuğun okula devamları sağlanacak

İki milyondan fazla çocuğun okula devamları sağlanacak

Maddi imkansızlıktan dolayı okuyamayan 2 milyondan fazla öğrencinin yapılacak şartlı eğitim yardımıyla eğitime katılması hedefleniyor.

A+A-
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni  eğitim öğretim yılında daeğitim yardımlarını sürdürecek. Maddi imkansızlıktan dolayı okuyamayan 2 milyondan fazla öğrencinin yapılacak şartlı eğitim yardımıyla eğitime katılması hedefleniyor.
 
Bakanlık, sosyal yardım programlarıyla yoksullukla mücadele alanındaki çalışmalarını sürdürüyor.
 
Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce yürütülen sosyal yardım programları arasındaki eğitim yardımları, kapsamı açısından öne çıkıyor.
 
Geçen yıl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fon kaynaklarının yüzde 29'luk oranı, çocukların eğitimine yönelik desteklere ayrıldı.
 
Bakanlığın eğitim yardım programları arasında şartlı eğitim yardımları, engelli öğrencilerin okullara taşınması, ücretsiz ders kitabı, öğrenci taşıma, barınma, taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilere öğle yemeği verilmesi bulunuyor.
 
Kızlara ödenen miktar erkeklerden fazla
 
Bakanlık, maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen yoksul ailelere, çocuklarının okula devam etmeleri şartıyla, ''Şartlı Eğitim Yardım'' hizmeti sunuyor.
 
2013 yılında yaklaşık 2 milyon öğrencinin faydalandığı bu yardım, yeni eğitim öğretim yılında da devam edecek. Bu eğitim yılında da 2 milyonun üzerinde çocuğa ulaşılması ve okula kazandırılması hedefleniyor.
 
Yardım ödemeleri PTT'ler aracılığıyla doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılıyor.
 
Kız çocukları için verilen  yardım miktarı, erkek çocuklarına yapılanyardım miktarından daha yüksek. 
 
İlköğretime devam eden erkek çocuk için aylık 35 TL, kız öğrenci için aylık 40 TL; ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 50 TL, kız öğrenciler için ise aylık 60 TL yardım yapılıyor.
 
Temel okul ihtiyaçları da karşılanıyor
 
Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği için de birçok eğitim yardımını yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, taşımalı eğitim uygulaması kapsamında, okulların bulunduğu merkezlere taşınan yoksul öğrencilere öğle yemeği desteği de sağlıyor. Ayrıca özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin okullara erişimi de sağlanıyor. 
 
Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ulaşım, barınma gibi ihtiyaçlarına yönelik Sosyal Yardım Dayanışma Vakıflarınca destek veriliyor. 
 
Öte yandan bu vakıflar, yoksul vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda eğitim-öğretim yılının herhangi bir döneminde ilköğretim ve lisede okuyan fakir ve yardıma muhtaç ailelerin çocuklarının önlük, ayakkabı, çanta, kırtasiye gibi temel okul ihtiyaçlarını da karşılıyor.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.