İki kardeşe DAEŞ üyeliğinden dava

İki kardeşe DAEŞ üyeliğinden dava

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ağabeylerinin ihbarı üzerine Suriye'deki çatışma bölgelerine giderek terör örgütü DAEŞ'e katılmaya hazırlandıkları belirlenen 2 kardeş hakkında on beşer yıla kadar hapis talebiyle dava açtı.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Savcısı Derda Gökmen'in hazırladığı iddianame, terör suçlarından açılan davalara bakmakla görevli Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, soruşturmanın, sanıkların ağabeyi Münür Ç'nin ihbarı üzerine açıldığı belirtildi. 

İddianameye göre Münür Ç, 6 Temmuz'da polise başvurarak, kız kardeşi Aycan Ç'nin (30) gayriresmi nikahla yaşadığı Enes adlı kişinin Suriye'de DAEŞ'e katıldığını söyledi.

 Kız kardeşinin de diğer kardeşi Muhammed Ç. (23) ile DAEŞ'in Suriye'de kontrol ettiği topraklara gitmek üzere hazırlık yaptığını bildiren Münür Ç, kardeşlerinin önce Gaziantep'e, ardından da Suriye'ye geçeceklerini kaydetti.

Emniyet güçleri, 7 Temmuz'da sanıklar Aycan ve kardeşi Muhammed Ç'yi AŞTİ'de Gaziantep'e giden yolcu otobüsünün önünde yakaladı. 

Suçlamayı reddettiler

İddianamede, sanıkların suçlamaları reddettikleri ve Gaziantep, Adana ve Ardahan'ı kapsayan gezi yapacaklarını savundukları belirtildi.

Terör örgütünün dünyadaki Müslüman devletlerin yönetimlerini yıkarak, radikal selefi görüşler doğrultusunda devlet kurmayı amaçladığı, silahlı ve silahsız birçok eylem yaptığı aktarılan iddianamede, iki kardeşin herhangi bir terör eyleminin belirlenmediği, bununla birlikte dosya kapsamına göre sanıklar hakkında "terör örgütü üyesi olmak" suçunu işlediklerine dair dava açmaya yeterli şüphe bulunduğu vurgulandı.

İddianamede, bu gerekçelerle sanıkların "terör örgütü DAEŞ üyesi olmak" suçundan 7 yıl altışar aydan on beşer yıla kadar hapse çarptırılmaları istendi.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.