İki bin mahkum ile önce iftar sonra Risale-i Nur dersi

İki bin mahkum ile önce iftar sonra Risale-i Nur dersi

Sudan Nur talebelerinin mektubu

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

السلام عليكم ورحمة الله و بركاته

Aziz ağabeylerimiz!

Sizlerin iştiraki ile gerçekleştirilen Ramazan ayındaki faaliyetlerimizden mücmelen bahsedeceğiz inşaallah:

Her sene olduğu gibi bu sene de Ramazan ayı maddi ve manevi feyizli ve bereketli geçiyor Elhamdülillah. Tüm dershanelerimizde en az birer iftar yapılıp öncesinde dersler okundu. Merkez dershanemizde ise her cuma günü iftar verilip öncesinde ders okunuyor. Geçen haftaki Cuma günü ise, hanımlar hizmetini tesahub eden bir ablamız, derse gelen abilerimizin, birçoğu uzaklık sebebiyle veya başka sebeplerden Nurları tanıma fırsatı bulamamış ailelerini kendi evine iftara ve derse davet etti. Katılanlar, hanımlar hizmetinin inkişafına vesile olacak, çok sayıda iştirakin olduğu güzel bir faaliyet olduğunu ifade etmişler. Hatta bir abimizin ailesi iftar sonrası eve dönerlerken yaklaşık bir saatlik yol boyunca, çok istifadeli ve istifazalı, güzel muhabbetlere ve samimiyetlere vesile olan bir program olduğu... ilaahir hissiyatlarını ifade etmişler.

2 bin kişi kapasitesi olan bir hapishanede iftar

Dershane iftarları haricinde umumi iftarlar verildi ve verilmeye devam ediliyor. Bunlardan birisi yaklaşık 2 bin kişi kapasitesi olan bir hapishanede icra edildi. İftardan önce, hapishane mektupları başta olmak üzere dersler okundu. Mahkumlar dersi pür iştiyak dinlediler. Dersten sonra başta Ramazan Risalesi olmak üzere muhtelif risaleler mahkumlara dağıtıldı. Hamiyetli bir insan olan hapishane müdürü ile bu program için görüştüğümüzde, bize iftarın mahkumlar için güzel bir yardım olduğunu fakat onların daha çok manevi gıda hükmünde olan iman derslerine muhtaç olduklarını, bu programın Ramazan ayına mahsus kalmamasını arzu ettiklerini, bizim de kalbimizden geçen manaları bizimle paylaştı. İnşaallah Ramazan'dan sonra da derslere devam edeceğiz.

İftar sonrası Ramazan Risalesi okundu

İkinci umumi iftarımız, Omdurman İslam Üniversitesi'nde yurtta kalan 800 kadar öğrenciye verildi. İftardan sonraki yarım saatlik programda üstadımızın ve Risale-i Nurların mahiyetinden ve kısa tarihçesinden bahsedilip Ramazan risalesinden bir kısım okundu ve Ramazan risalesi dağıtıldı.

Diğer umumi iftarımız ise ekserisi Afrika ülkeleri olmak üzere yaklaşık 80 farklı ülkeden öğrencilerin ve bizim kardeşlerimizin de okuduğu Uluslararası Afrika Üniversitesi'nde verildi Elhamdülillah.

Teravih sonrası dersler

Ramazan ayı boyunca Teravih namazından sonra Sudanlı abilerimizin de iştirakiyle Mesnevi-i Arabi ve Kastamonu Lahikasından olmak üzere gece derslerimiz pür-şevk devam ediyor.

Bu kitapları okuyanlar seni nereye çağırırsa gidebilirsin

Mektubumuza son vermeden önce sizinle küçük bir hatırayı paylaşmak istiyoruz:

Birkaç aydır nurları tanıyan ve liseyi yeni bitirmiş Muhammed İshak ismindeki kardeşimiz, Tebliğ Cemaatinde yurtiçi ve yurtdışı tebliğ seyahatlerine çıkan babasının bu seyahatlerden birinden dönmesini fırsat bilerek Nurlardan birkaç küçük kitabı babasına takdim ediyor. Üstadımız ve Nurlar hakkında icmali malumat sahibi olan babası; kitaplardan, hususan Hizb-ül Hakaik-ın Nur'dan çok etkileniyor. Talebe okuma programına katılmak ve Nurlardan daha çok istifade etmek niyetiyle Ramazan ayında medresede kalmak için izin isteyen oğluna: "Bu kitapları okuyanlar seni nereye çağırırsa gidebilirsin" demiş. Ayrıca gittiği yerlerde bu kitaplardan okuyup anlatacağını ifade etmiş ve birkaç gün sonra gittiği memleketinde bilfiil anlatmaya başlamış.

Tekrar Ramazan ayınızı, içindeki Kadir gecenizi ve îd-i Saîd-i Fıtrınızı tebrik eder, dualarınızı bekleriz.

sudan4.jpgsudan3.jpgsudan2-001.jpgsudan1-001.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum