IKEA, başörtüsünü savundu müşterilerden tebrik yağdı

IKEA, başörtüsünü savundu müşterilerden tebrik yağdı

'Belki bir müşteri kaybettiniz ama yüzlerce yeni müşteri kazandınız'

A+A-

Müslüman kadınların başörtüsü bazı Avrupa ülkelerinde tartışma konusu olurken, İsveç merkezli mobilya devi IKEA mağazasının, başörtülü bir çalışanını savunması sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Geçen hafta, IKEA'nın İsviçre'nin Aubonne kentindeki bir müşterisi internet üzerinden yaptığı bir yorumda, "Başörtülü bir kasiyerin olması üzücü. Bir daha o mağazaya ayak basmayacağım" ifadelerini kullanmıştı.

'Böyle fikirlere sahip birinin mağazamıza gelmemesine üzülmüyoruz'

Bunun üzerine IKEA mağazasının sosyal medya sorumlusu, müşterinin yorumuna yazdığı cevapta, "Şirketimizin değerleri açıktır: Kökeni, dini veya cinsel yönelimi ne olursa olsun herkese saygı ile yaklaşıyoruz. Bir insanı kıyafeti üzerinden yargılamadan önce onu tanımalısınız. Biz ön yargılı davranmadık ve bahsettiğiniz çalışanımız herkes tarafından sevilen ve sayılan biri. Bu yüzden sizin açıkça ayrımcılık yapan yorumunuzu hoş karşılamıyoruz. Böyle fikirlere sahip birinin de mağazamıza gelmemesine üzülmüyoruz" ifadelerini kullandı.

'Belki bir müşteri kaybettiniz ama yüzlerce yeni müşteri kazandınız'

Bu olayın sosyal medyaya yansımasıyla mağazanın internetteki yorum kısmına çok sayıda tebrik ve teşekkür mesajı geldi.

Birçok internet kullanıcısı, mağazanın "hoşgörülü ve ayrımcılığa karşı tutumu" için Google’daki yorum kısmına maksimum notu (5 yıldız) vererek, mağazanın genel notunu yukarıya çıkardı.

Gelen yorumlardan bazıları:

"Başörtülü kasiyeri eleştiren bu kişiye verdiğiniz cevap için teşekkür etmek istedim. Bize hoşgörülü ve açık görüşlü olduğunuzu gösterdiniz. Belki bir müşteri kaybettiniz ama emin olun yüzlerce yeni müşteri kazandınız. Keşke bütün mağazalar IKEA gibi olsaydı, dünyamız çok daha güzel olurdu. Yeniden bravo IKEA!"

"Hoşgörüyü ve çeşitliliği savunan IKEA markası tebriği hakketti. Bugünlerde, sizin gibi bu değerlere sahip çıkan çok az marka var. Çalışanlarınız sizi temsil etmekten gurur duyabilir."

"Çalışanlarınıza karşı hoş görülü olmanız ve insancıl davranışınızın için sizi tebrik ediyorum. Artık ailem ve yakınlarımla sizin mağazalarınızı tercih edeceğiz. Tüm desteğimize sahipsiniz."

euronews

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.