1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İHL onların gönlünde
İHL onların gönlünde

İHL onların gönlünde

TİMAV’ın İmam Hatip Lisesi ile ilgili yaptığı araştırmadan, İmam Hatip’te eğitim gören öğrencilerin yüzde 50’sinin bu okullara kendi isteği ile yüzde 30-40’ının ise ailesiyle ortak karar alarak gittiği sonucu çıktı.

A+A-

KONYA - Türkiye İmam Hatipliler Vakfı’nın (TİMAV), İmam Hatip lisesinde eğitim gören öğrencilerle yaptığı ankete göre, öğrencilerin yüzde 50’sinin bu okullara kendi kararı ile kaydolduğunu, yüzde 30-40’ının ise ailesiyle ortaklaşa verilen karar doğrultusunda bu okulu tercih ettiğini ortaya ortaya koydu.

TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, İmam Hatip lisesi 12. sınıf öğrencileri ile yaptıkları anketi paylaştı.

“Türkiye İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Profil Araştırması” adını verdikleri çalışmayı, 24 il merkezindeki üç bine yakın öğrenci ile yaptıklarını anlatan Öksüz, bu araştırma ile İmam Hatipli öğrencilerin temel sorunlarını, beklenti ve değer yapısını öğrenmeye çalıştıklarını bildirdi.

GÖNÜLLÜ TERCİH

Öksüz, İmam Hatip okullarına öğrencilerin aile baskısı ile kaydedildiği iddiaları olduğuna değinerek, şunları söyledi:
“Araştırmada öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 50’si kendi tercihi ile imam hatibe gittiğini söylüyor. Yine yüzde 30-40 bandında öğrencimiz İmam Hatip lisesine ailesi ile ortak karar vererek bu okulu tercih ettiğini söylüyor. Öğrencilerimizin yüzde 80’leri aşan kısmı ‘İmam Hatiplere kendi isteğimle gittim’ diyor. İmam Hatiplilik bilincine yönelik de bir sorumuz vardı. Öğrencilerimize, geçmişte yaşanan katsayı sorununu ilişkin, ‘katsayı sorunu devam etseydi bu okullardan ayrılır mıydınız?’ diye sorduk. Öğrencilerimizin yüzde 60’dan fazlası ‘okulumdan ayrılmam’ diye cevap verdi.”

Öğrencilere ailelerinde İmam Hatip mezunu olup olmadığını da sorduklarını ifade eden Öksüz, ailesinde İmam Hatip mezunu bulunmayanların oranının yüzde 50’lilerde çıktığını ifade etti.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR YOK

Öksüz, İmam Hatipli öğrencilerin kendilerini daha dindar ve ahlaklı yetiştiğine inandığı için bu okullara gittiğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Öğrencilerimizin okullarına olan aidiyeti yüksek. ‘Çocuğum olsa bu okullara gönderirim’ diyenlerin oranı yüzde 50 civarındadır. Yüzde 30’u da ‘evladımın kendisine bırakırım’ diyerek demokratik bir tavır sergiliyor. Öğrencilerimiz, İmam Hatipli olmanın kendilerini alkol, uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırdığını söylüyor. Yine İmam Hatipliliğin toplumsal olaylarda kendilerine duyarlılık kazandırdığını söylüyor, bu da önemli bir sonuç. İmam Hatipli öğrenciler ailenin önemli olduğunu da vurguluyor.”

Akit 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.